Metin Cihan için yakalama kararı

Metin Cihan için yakalama kararı

28 Nisan 2022 Perşembe  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın şikâyetiyle “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada gazeteci Metin Cihan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 

Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu dönemde kişisel e-posta kutusu hacker grubu Redhack tarafından ele geçirilmişti. 

Gazeteci Cihan’ın konuyla sosyal medya paylaşımıyla ilgili eski bakan Albayrak suç duyurusunda bulunmuştu. Albayrak’ın şikâyetinin ardından gazeteci Cihan hakkında ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan dava açıldı. 

Cihan’ın 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Cihan’ın avukatı Özgür Urfa ve Albayrak’ın avukatı katıldı. 

Davaya katılma talebinde bulunan Albayrak’ın avukatı Cihan’ın cezalandırılmasını istedi. 

Cihan’ın avukatı Urfa müvekkilinin hakkında herhangi bir soruşturma açılmadan yurt dışına çıktığını ve suçlama konusu paylaşımda suç unsuru olmadığını söyledi ve müvekkilinin beraatini talep etti. 

Duruşma savcısı Cihan’ın savunmasının alınması için beklenmesini talep etti. Mahkeme, Cihan hakkında yakalama kararı çıkarttı ve bir sonraki duruşmanın 18 Ekim'de görülmesine karar verdi.

(Medyaradar)