'Memleket elden gidiyor'

'Memleket elden gidiyor'

8 Mart 2021 Pazartesi  |   Mentor

Mentor

Futbolun kirli olduğuna artık şüphe yok; Fenerbahçeli, Galatasaraylı veya Beşiktaşlı herkes mutabık ki futbol kirli, sadece kimin kirlettiği tartışılıyor. 

Bana göre Fenerbahçe bunların dışında çünkü son 10 yılda 1 kere şampiyon olmuş. Rakip taraftarların yıllardır Şampiyonlar Ligi görmemesi ile dalga geçtiği bir takımın sistemi manipüle ettiğini söylemek çok zor. 

O zaman sistemli ve organize olarak medyada yaklaşık 20-25 yıldır, "Fenerasyon", "Zorlu", "Rıdvan Dilmen Sezonu" gibi kara propaganda ürünü kavramların sahiplerinin masum olduğunu düşünmek çok zor. Ancak bu kadar uzun süren, yaygın ve hedefi belli "kara propaganda"nın tesadüf veya bireysel aksiyon olarak kabul edilmesi de olanaksız. 

Önceki yazımda anlatmıştım, Ümit Öztürk fanatik Galatasaraylı bir hakem olmasına ve daha önce Galatasaray lehine Fenerbahçe aleyhine çok bariz yönetimleri olmasına rağmen sosyal medyada Fenerbahçe maçına atandığı anda onun lehine maç yöneteceğine dair gündem yaratıldı. Maçta Fenerbahçe aleyhine çok bariz hatalar yapmasına rağmen maç sonrası sosyal medyada sanki lehine maç yönetmiş gibi algı oluşturmaya çalışıldı. 

Sonra medya aynı doğrultuda yayınlar yaptı. 

Bunları başlatan sosyal medya hesaplarını çoğu yasa dışı bahisle ilgili amaçları taraftarlıktan çok çıkar elde etmek olan kirli hesaplar; belli ki sosyal medyada kullanılan manipülasyon yöntemlerine de hakimler. Bu iş çok zor da değil, para karşılığı bu işleri yapan firmalar var. 

Yani karşı karşıya olduğumuz şey kesinlikle tesadüf, taraftarlık veya algı falan değil, düpedüz organize bir suç örgütü ile karşı karşıyayız. 

Futbol çok kitlesel ve içinden geçtiğimiz ekonomik olarak sıkıntılı günler nedeniyle de önemi artmış bir spor, milyonlarca insana ulaşıyor ve bunun üzerinden sonuç yaratmanız çok kolay. 

Futbolda yaşananlar zaten ekonomik krizden bunalmış durumda olan insanlarda "güvensizlik" duygusu yaratıyor ve insanların sistem dışına çıkması, radikalleşmesi, kendi hukukunu kendi uygulaması gibi ulusal güvenlik sorunu oluşturabilecek tehlikeler oluşturuyor. 

Fenerbahçe bunları 3 Temmuz'da da söyledi ama o zaman gülmüşlerdi. Geldiğimiz nokta ortada, ülkeyi masum kanına boğdular. 

Düşünün o zaman Fenerbahçe, MİT, 17-25 Aralık olmuştu. Şimdi ise benzer bir süreçten geçiyoruz. 

Önce Mesut Özil'e saldırdılar, elbette konu o değil, tüm dünya biliyor ki Özil Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sempati duyuyor, ayrıca dini duyguları güçlü biri. Onu yıpratmak, Cumhurbaşkanı'nı yıpratmak demek, demokratik sistemi seçim dışında bir yöntemle değiştirmeye çalışmak demek. Onlar için Mesut Özil doğrudan saldıramadıkları hedefe dolaylı saldırdıkları bir paravan sadece. Bir dünya yıldızının, tüm dünyanın takip ettiği 25 milyon sosyal medya takipçisi olan bir futbolcunun neredeyse ayağının kırıldığı bir pozisyonda hakemin duyarsız kalmasını masum bulan varsa fazla naiftir bence. O hakem Mesut'a yapılan böyle bir hatanın bedeli olacağını düşünmez mi? Olaylar doğal akışında olsa düşünür ama doğal akışında değil ki, Mesut gibi bir oyuncuya karşı negatif ayrımcılık uyguluyor. 

Bitmedi...

Rıdvan Dilmen Cumhurbaşkanımıza yakın biri, bunu söylemekten kaçınmadığı gibi Cumhurbaşkanımız da bu konuda herhangi bir olumsuz ifade de bulunmuyor. "Rıdvan Dilmen Sezonu" yalanını uydurdular, elbette Rıdvan da paravan, asıl amaçları "Cumhurbaşkanı futbola müdahale ediyor" görüntüsü yaratıp, her şeyin onu suçu olduğu havası yaratarak demokratik sisteme güveni yaralayıp yeni bir 15 Temmuz'un önünü açmak. 

Fenerbahçe'ye saldırmak da öyle. Sayın Cumhurbaşkanımız Fenerbahçe Divan Kurulunu ziyaret ettiğinde ben açıkçası Fenerbahçe'ye saldırıların en azından yavaşlayacağını düşünmüştüm, çekinirler demiştim ama tam tersi oldu, Cumhurbaşkanımız Fenerbahçe Divan Kurulu üyesi olduktan sonra daha da yoğunlaştı saldırılar ve Fenerbahçe üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımızı hedefledikleri çok açık ortaya çıktı. 

Ben AKP seçmeni değilim ama demokratik sisteme bağlıyım ve seçmen iradesine saygı duyarım. O yüzden seçilmiş herkese saygı gösteririm. Burada konu taraf olmak değil, demokratik sisteme gayri yasal yollarla müdahale edilmeye çalışan bir suç örgütünün varlığı. 

Yani kısacası konu sadece futbol değil, "memleket elden gidiyor." 

Fenerbahçe bunu son söylediğinde olanlardan ders alınmamıştı, şimdi maalesef tarih tekerrür ediyor...

Etiketler:  Futbol