Melih Aşık'ın 'Açık Pencere'si 38 yaşında

Melih Aşık'ın 'Açık Pencere'si 38 yaşında

21 Şubat 2020 Cuma  |   iyi

Milliyet yazarı Melih Aşık'ın Güneş gazetesinde yazmaya başladığı, Milliyet'te devam ettiği köşe yazıları 38. yılını doldurdu. Aşık yıl dönümünde şunları yazdı:

"Bu köşe dün 38 yaşına bastı... 

Açık Pencere yaşamına 19 Şubat 1982 tarihinde Güneş gazetesinde başlamıştı. O zamanki adımız Arka Pencere, genel yayın yönetmenimiz Güneri Cıvaoğlu idi... 1986 yılında Milliyet gazetesine geçtik, adımız Açık Pencere oldu. 38 yıldır okurumuzun karşısına imzamızla çıkıyoruz. Basın tarihinde kısa ama köşelerin tarihinde pek de kısa olmayan bir süre sayılır bunca zaman. En büyük mutluluğumuz bu süreçte görev olarak insanımızın derdine çare aramış, onları elimizden geldiğince bilgilendirmiş, hoşça vakit geçirtmiş olmamızdır. 

İlkelerimizi anlatmaya gerek var mı? 

Dürüst ve tarafsız olmalı. Okuru aptal yerine koymamalı. Çıkar çevrelerinin aleti olmamalı, ezilenin sesi olmalı. 

Bu köşede her zaman ulusal çıkarları savunduk; laik, demokratik, çağdaş bir Türkiye’nin özlemini dile getirdik. Ulusça daha adil, daha uygar, daha onurlu bir ülkenin insanları olmayı hak ettiğimizi anlatıp durduk. 

Pusulamız her zaman okurlarımız oldu. Bunca yıl ayakta kalışımızın sırrı okurlarımızın ilgi ve sevgisidir. Yazar ancak o destekle ayakta durur. 

Bu süreçte pek çok gazeteci arkadaşımız da bu sütunu desteklemiştir. Çizerimiz Ercan Akyol ve muhabirimiz Fahrettin Fidan’la birlikte pek çok arkadaşımızın bu köşenin yaşamında emeği vardır. 

Hem bizi destekleyen okurlara hem gazeteci arkadaşlara sonsuz teşekkür borcumuz vardır. Yıllar geçiyor, anıların masal tadı kalıyor geriye.."