TGC'nin Medya ve Çeşitlilik Kılavuzu

TGC'nin Medya ve Çeşitlilik Kılavuzu

18 Ekim 2022 Salı  |   iyi

İlk kez 2007’de toplumda dezavantajlı konumda olan grupların medyada adil biçimde temsil edilmesi için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından hazırlanan kılavuz günün koşullarına göre güncellenerek tekrar yayınlandı.

Kılavuz, toplumda dezavantajlı konumda olan grupların medyada daha kapsayıcı ve adil biçimde temsil edilmesine yönelik genel ilkeleri içeriyor. Kılavuz, çocuklar, kadınlar, yaşlılar, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, mülteciler, sığınmacılar, göçmenler, engelliler, azınlıklar ve ötekileştirilmiş gruplar başlıklarından oluşuyor.

İletişim Akademisyeni Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu (Başkan), Milliyet Gazetesi Okur Temsilcisi Belma Akçura, Medya Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Cumhuriyet Kitapları Yayınevi İçerik Editörü Ümit Aslanbay ve T24 Yazarı Tuğrul Eryılmaz’dan oluşan Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu, kılavuzu günün koşullarına uygun hale getirdi. Güncelleme toplantıları,  TGC Başkanı Turgay Olcayto, Komisyon Koordinatörleri Başkan Yardımcısı Doğan Şentürk ve Genel Sekreter Sibel Güneş’in katılımıyla gerçekleşti.

Kılavuz ilk kez 2007 yılında TGC, BBC ve İngiltere Büyükelçiliği’nin gazetecilerle, akademisyenlerle ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle düzenlediği bir dizi toplantı sonunda yayınlanmıştı. 

Kılavuza ulaşmak için: http://tgc.org.tr/bildirgeler/medya-ve-cesitlilik-kilavuzu.html

(TGC)