Medya Twitter haberini nasıl verdi: Hayaldi gerçek oldu

Medya Twitter haberini nasıl verdi: Hayaldi gerçek oldu

21 Mart 2014 Cuma  |   Günlük

Twitter'ın dün gece yasaklanması pek çok gazetenin ilk sayfasında yer aldı, ancak genelde yorum yapılmadı. Hürriyet, "Twitter gece yarısı kapandı" başlığını kullandı.Haber, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Twitter'ın mivitırın kökünü kazıyacağız" sözlerinin hemen yanında yer aldı. Hürriyet'in internet sitesindeki başlığı ise, "Hayaldi gerçek oldu, Twitter kapatıldı" oldu. Hürriyet ayrıca birinci sayfasının altında Latif Demirci'nin Yandex reklamından esinlenerek çizdiği bir "yandaş" karikatürüne yer verdi. Milliyet haberi birini sayfasının ortasında "Kapatıldı" başlığıyla büyük verdi, yorum yapmadı.


Radikal Başbakan'ın açıklamasını mnanşet üstünden verdi ve Türkiye'de 12 milyon kişinin Twitter kullandığını yazdı ama kapatma kararını baskıya yetiştiremedi. Habertürk, "Başbakan konuştu, Twitter kapatıldı" başlığını kullandı ve "Milyonlarca kuş sustu" diye yazdı. Vatan, "Kökünü kazıyacağız demişti...Ve Twitter kapandı" başlığını kullandı. Posta haberi manşete taşıdı ve "Twitter kapatıldı"dedi. T 24 sitesi haberi bizim de kullandığımız fotoğrafla duyurdu.

Yorumlu az sayıdaki başlıktan biri, "Utanç verici karar: Twitter'ı kapattılar"diyen Taraf'tan geldi. Cumhuriyet de, "Yolsuzluklar nedeniyle sıkışan Erdoğan çareyi yine yasakta buldu Twitter'ı kapattı" haberini manşetin hemen altında kullandı. Zaman'ın başlığı, "Özgürlüğe büyük darbe. Twitter kapandı" oldu. Sabah ve Star gibi gazeteleri okuyanlar ise Twitter'ın kapatılmasıyla ilgili bir habere birinci sayfada rastlayamadı.

 

21.3.2014

Etiketler:  Eleştiri Medya