'Medya tekeli'ni kırma fırsatı

'Medya tekeli'ni kırma fırsatı

20 Ağustos 2020 Perşembe  |   Mentor

Mentor

Fenerbahçe, spor kulüpleri içinde yine bir ilki başararak ücretli YouTube kanalını (https://www.youtube.com/channel/UCgqlho3-8a6FmDqQm7Q6gJw ) uygulamaya soktu. 3 tür üyelik var: Beyaz, sarı, lacivert; beyaz üyelik aylık 5 TL, sarı 15 TL, lacivert üyelik ise 25 TL...

Ayrıca hazırlık maçları da bu kanaldan yayınlanacak. 

80 milyon cep telefonu abonesi, 70 milyon kredi kartı olan bir ülkede, "E herkes bunu ödeyebilecek mi" komedisine hiç girmeyelim. Evet büyük çoğunluk aylık 25 TL'yi bile ödeyebilir. 

Bir gmail hesabı alıyorsunuz, abone ol butonuna tıklıyorsunuz, kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz ve kolayca abone oluyorsunuz. 

Herkes bu bu uygulamanın maddi yönününü ve gelir katkısını konuşuyor, bir yere kadar da doğrudur ancak eksiktir ve en önemli varlık nedeni bu değildir. Kulübün ücretli YouTube kanalı açmasının asıl önemi Türkiye'deki Fenerbahçe düşmanlığını yayın politikası haline getirmiş medya tekelini kırmasını sağlayacak olmasıdır.  

Fenerbahçe'nin şampiyon olması için en gerekli konulardan biri kulüp karşıtı medya tekelinin kırılmasıdır. Üstelik bu bugünün konusu da değildir, daha önce defalarca yazdığım gibi Fenerbahçe'nin kontrol edilemez doğası her zaman popülist siyasetçilerin tepkisini çekiyor. Sağ sol fark etmez, Fenerbahçe'nin doğası her zaman bu konuda savunmada kalmayı gerektiriyor. 

YouTube kanalı bunu sağlayacak. 10 milyon üyeye ulaştığımızda ne siyasi gücü arkasına almış kiralık gazeteciler Fenerbahçe aleyhine konuşabilir ne de hakemler eskisi gibi kolay düdük çalabilir. 10 milyon üyesi olan bir kanal herkes için baskı unsurudur. 

Sadece o da değil, şu an Ahmet Ercanlar'ın liderliğini yaptığı "bağımsız medya" böyle bir başarının ardından çoğalacak ve kontrolün tamamen Fenerbahçe'ye geçmesini sağlayacaktır. 

Ercanlar'la fikir ayrılığım çok olmuştur, hâlâ da oluyor ama bence iyi niyetli biri, vicdanının sesini dinliyor. Fenerbahçe bu medya tekelini kırmak için Ahmet Ercanlar'a, Göktuğhan Argın'lara destek olmalı, kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını hatta diğerlerine örnek olması için iyi koşullarda yaşamalarını sağlamalı. Bunu yapmak da çok basit: YouTube kanalına üye olacağız. Fenerbahçe'nin haklarını koruyan, haklarını koruduğu için de medyadan dışlanmış olduğuna inandığımız herkesi destekleyip YouTube kanalına üye olacağız. 

Bu proje o kadar önemli ki, 20 tane Messi transferi bile sahip olduğu etkiyi karşılamaz. 

Aylık 5 TL herkesin ödeyebileceği bir para, üstelik her gün medyada Fenerbahçe'ye küfreden tetikçilerden intikam almak için fırsat, sosyal medyada ağlaşmanın ötesinde Fenerbahçe için aksiyon alma olanağı. 

Kimse kusura bakmasın Fenerbahçe taraftarı bu kanalı 10 milyon yapamazsa yeni sezonda yaşananlardan sorumlu olur ve hiç bir şeyden şikayet etme hakkı olmaz.