Medya dünyasından 2 haber

Medya dünyasından 2 haber

9 Nisan 2022 Cumartesi  |   Günlük

Geçen yıl sonunda Cumhuriyet gazetesindeki genel yayın yönetmenliği görevinden ayrılan Aykut Küçükkaya, Le Monde diplomatique Türkçe’nin genel yayın yönetmenliğine getirildi. Yeni Şafak’ta genel yayın yönetmenliğinden Aralık 2020’de istifa eden yazar İbrahim Karagül ise gazeteye veda etti. 

Küçükkaya, Cumhuriyet'te başlayan sendika krizinin ardından görevinden alınmıştı. Bu karara tepki gösteren bazı gazeteciler de gazeteden istifa etmişti. 

Küçükkaya’nın Cumhuriyet’ten istifa eden ekiple birlikte olacağı, gazetenin 30 günde bir çıkacağı ve merkez binanın Şişli'de olacağı öğrenildi. 

Küçükkaya, yeni adresini Twitter hesabından şu sözlerle duyurdu; 

"Yeni dönemin ilk haberi… Emek mücadelemize omuz verip istifa eden arkadaşlarımla birlikte yeniden yan yanayız… 22 Nisan’da Le Monde diplomatique Türkçe ile okuyucumuzla buluşuyoruz… Mayıs’ta büyük bir sürprize hazırlanıyoruz. Gazetecilikte yeni bir “KAPI”yı aralıyoruz…" 

Albayrak Medya Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Yeni Şafak gazetesinden ise ayrılık haberi geldi. 

Daha önce 8 yıl boyunca Yeni Şafak’ta genel yayın yönetmenliği yapan ve bu görevinden Aralık 2020’de istifa ettikten sonra köşe yazarı olarak devam eden Karagül, gazeteye veda ettiğini duyurdu. 

Ayrılık haberini twitter hesabından paylaşan Karagül, "Yeni Şafak’taki köşe yazılarım bugün itibarıyla sona erdi. 21 yıl aralıksız yazdım. Dünyada olan biten birçok konuyu ilk kez, yeni cümlelerle buradan aktardım. ‘Türkiye Yükselişi’ için öncü sözler söylemeye çalıştım. Yeni Şafak'a, Albayrak ailesine minnetlerimi sunuyorum” dedi.

Karagül’ün ayrılma sebebinin Pakistan Başbakanı Emrah Khan ile ilgili yazı olduğu,. Karagül’ün Pakistan’ın mevcut yönetimine destek veren yazılarının Albayrak grubu yönetimini rahatsız ettiği ve bu yüzden yazılarına son verildiği ileri sürülüyor.

Akademisyen Süleyman İrvan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İbrahim Karagül takip ettiğim bir gazeteci değildi, nedeni malum ama Yeni Şafak’tan kovulmasının nedeni uçuk kaçık yazılar yazması değil, Pakistan Başbakanı İmran Khan konusunda gazetesiyle ters düşmesidir. Patronun çıkarlarına uygun yazmayan harcanır bu alemde!” dedi..

(Medyaradar)