Medya, Akyüz ailesi ve yanıtsız kalan sorular

Medya, Akyüz ailesi ve yanıtsız kalan sorular

22 Aralık 2020 Salı  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici, kamuoyunda büyük yankı yaratan Akyüz ailesinin Almanya'dan sınır dışı edilmesinde olayında medyanın tutumu şöyle eleştirdi:

"Almanya’dan zorla sınır dışı edilen bir Türk ailesinin yaşadıkları da sosyal medyada kutuplaşmayla karşılandı. Kimi aileyi kınadı, kimi de aileyi destekleyerek Almanya’yı kınadı. 

“İnsanlar, yeterince araştırıp, incelemeden taraf oldular bu vukuatta da” diyeceğim ama medyada da ayrıntılı bilgi yoktu. İnsanların neler olup bittiğini tam olarak öğrenmeden kutuplaşmalarında medyanın gazetecilik açısından hayli sorunlu olan tutumu büyük rol oynadı.

Almanya’nın Hessen eyaletindeki Sontra kasabasında yaşayan 7 kişilik Akyüz ailesinin sınır dışı edilme öyküsünü Türkiye’de ilk yayımlayan Hürriyet gazetesiydi. 17 Aralık’ta, “Dünya” sayfasındaki tek sütunluk habere “Türk aileye skandal sınır dışı” başlığı konulmuştu. Celal Özcan imzalı kısa haberde, Hessische/Niedersächsische Allgemeine gazetesini kaynak gösterilmişti. 

Olayı büyütüp manşete çıkaran da Yeni Şafak gazetesi oldu. 18 Aralık’ta Mustafa Duran imzasıyla yayımlanan haber, manşette “Türk’sünüz işkencesi”, iç sayfada ise “Bu ne barbarlık” başlığı taşıyordu. 

“Hüküm” içeren ifadeler, başlıkla sınırlı kalmıyor; haber, “Almanya’da, Hitler dönemini aratmayan uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Türkiye sevgisi dolayısıyla Alman makamları tarafından fişlenen 7 kişilik Akyüz ailesi, kan donduran bir muameleyle Türkiye’ye deport edildi” diye başlıyordu. 

Görüldüğü gibi, haber daha baştan olayla ilgili karar vermiş, okura bilgi vermeden önce hüküm aktarıyordu. Ama haber sadece Almanya’dan sınır dışı edilen Akyüz ailesinden baba Mahmut Akyüz’ün ifadesine dayanıyordu."

Yazının devamını okumak için tıklayın