Meditasyon ne işe yarar?

Meditasyon ne işe yarar?

3 Nisan 2021 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Olga Ocaklı

Meditasyon sözü düşünsel farkındalık, ruhsal arınma ve içsel yolculuk gibi anlamları kapsar. Meditasyon hakkında bilinen en eski kayıt, kadim Hint Veda yazmalarında bulunur fakat neredeyse tüm dinlerde görülen bir uygulamadır. Bildiğimiz anlamda 12. yüzyılda Latinceden diğer dillere geçmiş. Osmanlı Türkçesinde "tefekkür" denirmiş. 

Meditasyon, yaşam yolculuğunda durup birazcık dinlenmenin ve şimdiki anın farkında olabilmenin pratik bir yoludur. Tıpkı şehirlerarası yolculuk yaparken mola vermek gibi, meditasyona günde yalnızca 10-15 dakika ayırarak, fiziksel ve psikolojik sistemlerimizi yeniden şarj edebiliriz.  

5-10 dakika öylesine pencereden sokağı izlemek de şalteri bir süreliğine indirmeyi sağlayabilir. Oysa, meditasyon derin gevşeme yoluyla duyu kanalarını ve sinir sistemini tam anlamıyla gevşeterek odaklı kalma yetkinliği sağlar. 

Günümüzde daha çok stresi azaltmak için kullanılıyor olsa da meditasyon, geleneksel anlamda kişinin içindeki güçlere yoğunlaşma sanatıdır. Başka bir deyişle, meditasyon yaşam amacımıza doğru ilerlerken, ortamdan soyutlanarak kim olduğumuzu daha iyi bilmek üzere içimize yöneldiğimiz aşkınlık yolculuğudur. 

Farklı meditasyon türlerini inceleyip, kendimiz için uygun olanı seçebiliriz. Kimileri sabah duştan sonra uzanarak ya da oturarak yapar, bazıları ise gece yatakta yapmayı tercih eder. Günde iki kez de uygulanabilir. 

Evde, iş yerinde, dışarıda ya da içeride, kalabalık arasında ya da tek başına fark etmez, meditasyon her yerde yapılabilir. Ancak alışık olduğumuz sade ve sakin bir ortamda yapmak, bilinci yatıştırmaya yardımcı olur. 

Bilinç çok meraklıdır, çevrede olup biteni hemen bilmek ister. Bu karşı koyulamaz bir içgüdüdür. Öyle ki, gözlerimizi kapattığımız an bilinç hemen kulaklara yoğunlaşarak çevreyi algılamaya çalışır. 

Meditasyon sırasında dikkat dağılması olağandır, kaygıya gerek yok. "Şimdi meditasyon yapacağım" diye bir düşünce bile dikkati dağıtamaya yetebilir. Duyuları sakinleştirmeye yoğunlaşmak için lazer ışığındaki gibi bir odak noktası yaratmakta yarar var. Odada seçtiğimiz bir nesneye, örneğin mum ışığına odaklanabilir ve aynı zamanda "OUM Mantra" müzikleri dinleyebiliriz. 

5 duyu kanalımız sürekli olarak belirli nesnelere bağlanma ve veri aktarma eğilimindedir. Bilinç ise sürekli olarak duyu kanalları üzerinden veri derleme eğilimindedir. Dış dünyadan algılanan veriler enerji dalgaları yordamıyla sinir sitemi üzerinden beyne ve bilince iletilir. Gerek dışsal verilerin bilgiye dönüştürülmesi ve gerekse kaydedilmiş anıların bellekten çağrışması, bilinci sürekli meşgul eder. 

Meditasyonun duyumsamayı durdurmak anlamına geldiği yönünde yanlış bir kanı vardır. Bilinç ve bellek durmaksızın çalıştığından duyuları ya da düşünceyi durdurmak olanaklı değildir. Meditasyon onları bastırmayı ya da yok saymayı değil, yönetmeyi öğretir. 

Beyin, organizmanın iç ortamı ile çevresi arasındaki etkileşimlere aracılık eden bir arayüzdür. Nörobiyolojik araştırmalar, meditasyonun beyin, bilinç ve çevre arasındaki bağı güçlendirdiğini göstermekte (Meditasyon ve Sinirbilim, Florida Üniversitesi, Vinod Deshmukh-2006). 

Binlerce yıl önce Hindistan'da doğan 3 spiritüel pratik günümüzde tüm dünyada biliniyor: Nefes egzersizi (pranayama), yoga ve meditasyon. Bu üç uygulamanın odaklanma gücünü artırdığı, nörohormonal mekanizmaları uyardığı, stresi ve kaygıyı azalttığı yönünde yüzlerce dilde sayısız yayın var. Meditasyon sırasında kendi nefesine odaklanmak, bedensel ve bilinçsel dinginliğe ulaşmada etkili bir araçtır (Stevie Jae Hepburn - Queensland Üniversitesi, Avustralya-2017). 

Vedanta disiplininde meditasyon öncesinde şu soruları aklımızda tutmamız önerilir: 

‐Ben kimim? 

‐Ben sadece ölümden sonra parçalanan beden miyim? 

‐Beden değilsem, kimim ben? 

‐Düşünceleri ve arzuları üreten sistem akıl mıdır? 

‐Ben akıl mıyım? 

‐Akıl değilsem, kimim ben? 

‐Beden veya akıl değilsem, ego muyum? 

‐Ego değilsem, kimim ben? 

‐Ben arı bilinçten farklı bir olgu değilim.  

UCLA Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalında yürütülen bir araştırma, uzun süreli meditasyon yapanların, meditasyon yapmayanlara göre yaşlılıkta daha dinç olduğunu ortaya koyuyor. Meditasyon fiziksel, bilişsel ve duygusal alanlarda uzun vadede sağlığa ciddi yararlar sağlıyor. (Eileen Luders-2016). 

Deneyip test edebiliriz, ne de olsa denemesi bedava.

Etiketler:  Olga Ocaklı