Mayıs ayında gündem 'normalleşme'

Mayıs ayında gündem 'normalleşme'

10 Haziran 2020 Çarşamba  |   Günlük

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) yaptığı araştırmaya göre Türkiye, mayıs ayında en çok koronavirüs önlemleri kapsamında gelişen normalleşme sürecine odaklandı. Pandemi önlemleri nedeniyle bu yıl evlerde yapılan 1 Mayıs ve 19 Mayıs kutlamaları da ay boyunca konuşulan konuların başında geldi. 

Alışveriş merkezlerinin, berber ve kuaförlerin 11 Mayıs’ta açılmasına karar verildi. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki taksiler için tek-çift plaka uygulaması da 5 Mayıs’ta sona erdi. Süreçle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının da 18 yaşa düşürüldüğünü açıkladı. Kademeli olarak gerçekleştirilmeye başlanan normalleşme sürecinden Mayıs ayı boyunca medyada toplam 202 bin 690 haberde bahsedildi. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı bu yıl evlerinde kutladı. DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un salgın nedeniyle bu yıl kitlesel olarak kutlamama kararı almasının ardından, ülkenin dört bir yanında balkon ve camlarında alkışlarla kutlanan 1 Mayıs, ay boyunca 20 bin 243 habere de konu oldu.

Salgın önlemleri ile birlikte evlerde gerçekleşen 19 Mayıs kutlamaları, MTM’nin aynı raporuna göre ay boyunca 89 bin 428 haberde konuşuldu. 

İki yeni pandemi hastanesi daha hizmete girdi 

Aylardır gündemde yer edinen pandemi hastanelerinden ikisi hizmete girdi. Açılışlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı pandemi hastanelerinden ay boyunca medyada 7 bin 787 haberde bahsedildi.

(MTM)