'Mavi tur' yasaları

'Mavi tur' yasaları

11 Temmuz 2022 Pazartesi  |   Günlük

Zaten her dönem popüler olan "mavi tur", koronavirüs salgını sırasında daha da gözde hale geldi. "Mavi yolculuk", az sayıda kişiyle kalabalıklardan uzakta tatil yapmak isteyenler için pahalı da olsa bir seçenek.

İnternetteki bodrummaviyolculuk.com sitesi, "mavi tur"un bazıları yazılı olmayan kurallarını şöyle kağıda dökmüş:

-Tüm yemekleri teknede bulunan aşçılarımız yapacaktır. Yemek servislerimiz hava durumuna göre teknenin arka güvertesinde masada veya hava serinse salonda servis yapılacaktır. Hava şartları ve rotaya göre yemek zamanları değişebilir, kaptanımız daha önceden size bilgi verecektir. Mavi tur öncesinde alerjiniz veya hassasiyetiniz olan yiyecekleri belirtirseniz teknede aşçımız size uygun yemekler çıkartacaktır. Kullandığınız ilaçlar varsa teknemizde 1 hafta geçireceğinizi göz önüne alarak tedarikli gelmenizi öneririz. 

-Misafirlerimiz her gün teknede yemek yemek istemedikleri takdirde tekne personelimiz demirledikleri koylarda veya limanlarda bulunan restoranlarda rezervasyon yapabilirler.

-Kabin kiralamada tekneye dışarıdan alkollü ve alkolsüz içecekler getirmeyiniz. Tüm bu içecekleri teknelerimizin barından makul fiyatlarla temin edebilirsiniz. Mevcut olmayan içeceklerle ilgili tur öncesi limandan hareket etmeden önce bilgi verirseniz teknemizin kaptanı istediğiniz içkileri temin edecektir. Kabin kiralamada kullandığımız teknelerimizde bütün hafta içtiğiniz içeceklerin hesabının tutulduğu bir içecek listesi mevcuttur. Mavi turunuzun sonunda içecek harcamalarınızın tutarını teknenin kaptanına nakit olarak ödeyebilirsiniz. 

-Özel tekne kiralamada tüm içeceklerinizi yanınızda getirebilir veya alışveriş listenizi bize gönderirseniz tur çıkış gününüzde siparişleriniz tekneye yüklenmiş ve soğutulmuş olarak sizi bekleyecektir. Alışveriş tutarınızı tur öncesi faturası karşılığında nakit veya kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

-Teknenin haftalık turunda yiyecek- içecek alışverişinde kumanya listelerimiz yılların verdiği deneyimle kişi sayısına göre tam kararında ve miktarlarda hazırlanmış temel listelerdir. Ancak yemek menüsü ve kumanya alışveriş listesi misafirlerimizin zevkleri ve tercihlerine göre değiştirilebilir. Tura çıkmadan önce rezervasyon departmanındaki arkadaşlarımız size örnek liste yollarlar ve bu liste üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Kumanya listeniz son halini aldıktan sonra siparişin verilmesi ve tekneye yüklenmesi konularında rezervasyon departmanındaki arkadaşlarımız size yardımcı olacaktır.

-Teknelerde zemin ahşap veya teak olduğundan; kabin ve teknenin kapalı alanlarında hijyen dolayısıyla ayakkabı giyilmez. Tüm hafta boyunca evinizde kullandığınız plastik tabanlı terliklerinizi veya tekne kullanımı için uygun olan yumuşak tabanlı denizci - yelkenci Sandaletlerini mavi turda kullanabilirsiniz.

-Teknelerde mavi tur sırasında en önemli kurallardan birisi koylara veya limana yaklaşırken aceleci davranıp suya veya iskeleye atlamaktır. Lütfen grubunuz- aileniz ve kendi güvenliğiniz için motor ve pervane durmadan bunları yapmayınız. Halatlara, lomboz kenarlarına, donanım kablolarına, zemindeki yükseklik farklarında uskur ve pervanelere kişisel güvenliğiniz ve yaralanmaları, kazaları önlemek için dikkat ediniz.

-Tüm teknelerde kabinlerde ve salonda; yangın tehlikesi ve koku-hijyen sebepleriyle sigara içilmez. Sigara veya pipo içmek dışarıda olmak şartıyla güvertede serbesttir.

-Tekne güvertesinde havlu-mayo-kitap- şapka- ipad-sigara paket- deniz yatağı vb. tüm eşyanıza dikkat edin, Tekne seyir halinde iken rüzgarın gücüyle yükte hafif çabuk uçan eşyalarınızı kaybedebilirsiniz. Güverteden denize uçan eşyalarınız hakkında mürettebat sorumlu tutulamaz. Yolculuk, hava, rüzgâr, demirleme yeri hakkında kaptanınızın kural ve kararlarına uyun ve mürettebat teknenin seyriyle meşgul olurken güvenli bir yere oturun. Tekne liman girişlerinde veya iskeleye bağlanırken halatların olduğu teknenin arka ve baş tarafında dikkatli olmanız önemlidir.

-Özel tekne kiralama ve kabin kiralamada kaptanınız hava ve deniz şartlarına göre tur programında veya rotada değişiklik yapabilir. Bu değişiklikte uğranacak limanların günleri ve saatleri değişebilir ama kaptanınız hava ve deniz izin verdiği sürece mavi tur programınıza uymaya çalışacaktır. Hava ve denizde olumsuz şartlar oluşursa yolcularımızın ve teknenizin güvenliği birinci planda olacağı için rota ve seyir konusunda kaptanınız son yetkilidir. Çok acil durumlar haricinde teknelerimiz gece seyri yapmaz.

-Kabin banyolarında duşlardaki sıcak su, teknenin motoruyla veya ısıtıcıyla sağlanmaktadır. Motor yardımıyla su ısıtılan teknelerde, motor çalışmaya başladıktan hemen sonra su ısınır ve uzun saatler boyu sıcak kalır ama teknede kısıtlı alan dolayısıyla sıcak su depolamak zor olduğu için tasarruflu su kullanımına dikkat etmenizi rica ederiz.

-Teknelerde en büyük problem çıkaran tuvalet sistemlerindeki tıkanıklıktır. Teknede boruların darlığı ve atık suyun depolandığı tankların tıkanmaması için lütfen tuvalet kağıtlarınızı çöp kutularına atınız. Tuvalet kâğıdı-peçete-ped atılması durumunda dar borular ve atık su tank sistemi bloke olacaktır. Bu problemi gidermek için limana dönüp vakit kaybetmemek için bu kurala dikkat etmenizi rica ederiz. Banyolarınızdaki çöp kutuları günlük olarak mürettebat tarafından boşaltılacaktır.

-Teknelerde aydınlatma ışıkları ve prizlerdeki elektrik; motor veya jeneratör çalışırken akülerde depolamasıyla sağlanmaktadır. Kabininizde olmadığınız zamanlarda kabin ve banyo ışıklarını söndürünüz, böylece teknenin aküsü korunmuş olur ve kabininize sivrisinekler girmesini de engellemiş olursunuz.

-Tekne hareket halindeyken kabininizdeki lombozları kapalı tutmaya dikkat ediniz. Böylece tekne seyir halindeyken dalga ve serpinti dolayısıyla yatak ve eşyalarınızın ıslanmasını önleyebilirsiniz.

-Motor çalışırken dalmayın ve tekneden atlamayın. Kaptan manevra yapabilir ve sizi göremeyebilir. Kendi güvenliğiniz için motor durana ve yüzme merdiveni indirilene kadar lütfen bekleyin. Direklere tırmanmayın ya da direklerden atlamayın. Teknemiz koylara yanaştığında suya girmeden önce derinliği kontrol etmeniz önemlidir. Kaza ve yaralanmaları önlemek için ilk defa denize gireceğiniz bir yerde lütfen atlama yapmadan önce derinlikten emin olun.

-Her teknede servis botu denilen bir lastik bot vardır. Genelde 10-20 hp gücünde küçük bir motorla donatılan Bu botların kullanımı güvenlik ve emniyet açısından sadece mürettebattan biri tarafından kullanılabilir.

-Bütün teknelerimizde kapasite oranında can salı ve can yelekleri bulunmaktadır. Tekneye giriş yaptığınız gün verilen brifingde yerleri size gösterilecek ve nasıl kullanacağınız anlatılacaktır. Güvenliğiniz veya acil bir durumda kullanabilmeniz için kabininizde, salonda ve güverte üstünde can yeleklerinizi bulacaksınız.

-Gezi sonunda memnuniyetinize göre mürettebata bahşiş vermek tekne kiralamada adettir. Mavi turunuz boyunca tekne personelimiz sizi memnu etmek için elinden geleni yapacaktır. Eğer aldığınız servisten ve personelden memnunsanız kaptana mürettebata paylaştırması için tekne turu bedelinin % 5-10 arasında bahşiş verebilirsiniz. Bunu vermek sizin inisiyatifinizde olup zorunlu değildir.