Markaların çöküşü ve toplum

Markaların çöküşü ve toplum

25 Şubat 2021 Perşembe  |   Mentor

Mentor

Fenerbahçe için en büyük stres konularından biri de, "Bu sene muhakkak şampiyon olmalıyız..." 7 yıldır aynı stres ve baskı elimizde un, şeker varken helva yapmamıza engel oluyor. 

Sürekli kısa vadeli planlar yapıyoruz, bu planlar tutmayınca da yap, yeni baştan kur. Son 3 yıl bizim için en büyük dezavantaj bu oldu. Başkan'ın da bir kulüp başkanından çok taraftar olması işleri iyice zorlaştırıyor. 

Bu çok gereksiz bir stres, yönetim bunu yönetebilmeliydi, dediğim gibi Başkan'ın taraftar olması bunu engelliyor.  

Ama gelin işe tersinden bakalım. 

Araştırmacı Bekir Ağırdır diyor ki:

“Türkiye’de sanılanın aksine, ezberlerden farklı olarak hayat, evrensel değerlere doğru değişiyor. Duyarlılık, yükselen en önemli değerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Genel tepki ve ezber; Türk toplumunun sessiz ve tepkisiz olduğu yönündedir ancak bunların tamamı palavradır. Bu topraklarda bin yıldır her hak talebinin sonucu kıyıma gittiği için evet bu toprakların insanları temkinlidir ama bir eşik vardır." 

Bu tespit önemli çünkü Fenerbahçe her açıdan evrensel değerleri temsil ederken rakipleri geri gidiyor. Bunu diploma veya para anlamında söylemiyorum, Ağırdır'ın ifade ettiği "evrensel değerler"e doğru evrilen, toplumun arzuladığı değerler açısından söylüyorum. 

Kavga, şiddet, manipülasyon, satılmış medya, şaibeli hakemler Z kuşağının değerleri değil. Daha da önemlisi 3 Temmuz gibi Z kuşağını cezbeden bir hak arama mücadelesi var. 

Yine Ağırdır diyor ki:   

"Türkiye’nin her şeyi kabullendiğini düşünmeyin. Sadece tepki biriktiriliyor, günü geldiğinde ise önce markalardan başlayacak bu dalganın hasarı.” 

Çok açık, insanlar olanları görüyor. Bu işin felsefi tarafı, bir de ölçülebilir, fiziken tespit edilmiş tarafı var. 

Ali Koç ve Koç Holding tüm dünyada ilişkileri olan saygı gören bir marka, Fenerbahçe ile de imajlarına toplumsal destek ve halka yakın imajı ekleniyor, bundan kolay vazgeçeceklerini sanmıyorum. Fenerbahçe Ülker'in imajını "gerici" damgasından kurtarıp nasıl ulusal marka haline getirdiyse aynı etki Koç Grubu için oluşuyor, imaj "zengin elitler"den halkla iç içeye dönüyor. Ailenin de ortaya çıkan toplumsal destek ve daha sevecen Koç Holding markasından mutlu olduğunu düşünüyorum yani iş birliği çok daha uzun zaman devam edecektir. 

Bunun en doğal sonucu Fenerbahçe'nin UEFA ve FIFA'da çok etkin olmasıdır. Bu geçmiş 20 yılda Fenerbahçe'yi çok hırpalamış bir eksikliktir, şimdi olay tersine dönüyor. 

Agnelli, Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) vs anlatmaya gerek yok, zaten rakipler de bunu onaylıyor. Başkan'ın bu konuda o kadar güçlü olduğunu düşünüyorlar ki diğer kulüplere para verip Fenerbahçe'den oyuncu transfer etmelerini sağladığına inanıyorlar, elbette spekülasyon ama gücünün tartışılmaz olduğu da ortada. Artık UEFA için Türkiye'den referans kulüp Fenerbahçe, yeni Avrupa Ligi görüşmelerine çağrılması falan sürpriz değil. Ülkede fazla yankı bulmadı ama Fenerbahçe olduğu için yoksa görüşen rakipler olsa buralar yıkılır," Fenerbahçe tükendi" başlıkları atılırdı.  

Fenerbahçe için "11 yıldır Şampiyonlar Ligine gidemiyor" deniliyor, doğru. Bu 11 yılda yaklaşık 550 milyon euro rakipleri tarafından paylaşılmış ama finansal durumu en güçlü olan takım Fenerbahçe. Sizce gittiğinde rakipleri yaşayabilirler mi, giderken bile yaşayamıyorlar, gitmeden nasıl yaşayacaklar? 

Başarılı, başarısız kavramlarını bir kenara bırakırsak en kaliteli kadro ve satılabilir oyuncu stoku Fenerbahçe'de. Ayrıca son 3 yılda bunu sistematik hale getirip oyuncu satışı ile nakit üretebilen tek kulüp. 

Avrupa ve ABD'de de adından çok bahsedilen bir basketbol takımı var, çok küçümseyen olduğunu biliyorum, biraz kıskançlık biraz vizyonsuzluk ama yarın yeni Ali Koç'lar Fenerbahçeli olduğunda bunu değeri daha iyi anlaşılır. 

Kenan Evren Lisesi (KEL), Ataşehir, Kayışdağı, Topuk Yaylası ile en çok ve değerli gayrimenkul varlığı olan Fenerbahçe. 

Bir çok açıdan bu örnekleri artırabilirim ama ihtiyaç duymuyorum. Parayı bir kenara bırakın, Ali Koç'u ve Fenerbahçe yöneticilerini düşünün, nezaketi, evrensel değerlere bağlılığı, giyimi, kuşamı, uluslararası ilişkileri, dil bilmeleri, çoklu kültür sahibi olmalarını, zaten diğerlerini düşünmenize gerek kalmaz. Bu yüzden rahat olun, bu sene şampiyon olamazsak yaşam bitmeyecek.

Etiketler:  Futbol