'Marjinal amca' hayatını kaybetti

'Marjinal amca' hayatını kaybetti

28 Temmuz 2020 Salı  |   Günlük

2013 yılında Ankara'da Ethem Sarısülük'ün cenazesinin kaldırıldığı gün Kızılay'da çekilen bir fotoğraf Gezi'nin en çok bilinen simgelerinden olmuştu.

AFP foto muhabiri Adem Altan tarafından çekilen fotoğrafta normal koşullarda bir araya gelmesi düşünülemeyecek beş kişi yer alıyordu. İşte o kişilerden biri, Zeki Özhoroz'un (fotoğrafta sol başta) hayatını kaybettiği duyuruldu.

Birleşik Metal-İş'in Twitter hesabından yapılan paylaşımda şöyle: 

"Sendikamızın eski Topkapı Şubesi Erka işyerinden Zeki Özhoroz yoldaşımızı kaybettik. Ailesinin ve tüm sevenlerinin acısını paylaşıyor ve başsağlığı diliyoruz. Gezi direnişindeki bu unutulmaz fotoğrafta en arkadaki eski tüfek ağabeyimiz..."

TKP 1920 hesabından yapılan paylaşımda ise, fotoğraftaki kişinin Özhoroz olmadığı ileri sürüldü.

Gazeteci Altan, tarihe geçen fotoğrafın öyküsünü Birgün'den Burcu Cansu'ya şöyle anlatmıştı:

"O fotoğrafı Ethem Sarısülük'ün cenazesinin olduğu gün çektim. Ethem'in cenazesinin Kızılay'a geleceği söylendiğinden binlerce insan Kızılay Meydanı'nda toplanmıştı. Cenazenin gelmeyeceği anlaşıldığında polis alandakileri dağıtmaya başladı. TOMA'larla su sıkıldı, biber gazı atıldı. Saldırı fotoğrafları çekerken birden insanların duvarın önünde direğin arkasında dizili olduklarını gördüm. O an için ne çektiğimin farkında değildim, sadece hoş bir fotoğraf olarak bakmıştım.

O insanların birbirini tanıyıp tanımadığını sordular bana, ben o insanların birbirini tanımadığını düşünüyorum. Fotoğrafı çektikten sonra hepsinin ayrı yönlere gittiğini gördüm. Fotoğrafı çekerken elde bayrak, yüzde maske olduğunu, yaşlarını fark etmedim. Daha sonra büroya gelip, fotoğrafları bilgisayara yükleyip seçerken fark ettim. Gezi boyunca sulanan, coplanan, gaz içinde kalan yüzlerce fotoğraf çektim ama bu fotoğraf bambaşka bir yankı uyandırdı. Bu fotoğraf başka bir şey anlatıyordu. Fotoğrafı AFP'ye verdikten sonra sosyal medyada ciddi bir beğeni topladı. Neredeyse Gezi'nin en çok tıklanan ve beğenilen fotoğraflarından biri oldu. Aklıma bu kadarı gelmemişti.

Fotoğrafa herkes bambaşka anlamlar yükledi. Çok güzel geri dönüşler aldım...

Çok sayıda insan, farklı yaş gruplarının, farklı görüşten insanların bir araya geldiği Gezi ruhunu "marjinal beşli" ismi takılan fotoğrafımın yansıttığını söyledi.

Yüz-yüz elli metre uzaktan çektiğim fotoğrafta neredeyse 70 yaşında bir adamın da olması dikkati çekti. Farklı kimliklerin, farklı yaş gruplarının bir aradalığını gösterdi."