Malatya'da kazanan çıkmadı

Malatya'da kazanan çıkmadı

29 Kasım 2021 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray ile Yeni Malatyaspor, kendi konumları adına çok önemli bir maça çıkarken, her iki takımın da hedefi galibiyetti. Karşılaşma öncesinde Marsilya maçını düşündüğümde, Galatasaray'ın galibiyete daha yakın olduğunu söylemem gerekiyordu. Sumudica’nın Yeni Malatyaspor’u ateş hattında kazanmak zorundaydı, Galatasaray da zirveden kopmamak için.

Maçın ilk çeyreğinde, her iki takım da kontrollü başladı.  

5’li savunmada alan daraltmak isteyen Marius Sumudica’nın bunu iyi yaptığını söylememiz gerekiyor. Topu, Yedlin ve Aanholt’a yönlendirip atak yönünü kesti. Terim’in öğrencileri isabetli orta konusunda başarılı değil. Yeni Malatyaspor zaten alternatifsiz bir kadroya sahip. Oyun şablonu ise direkt toplar ile hücuma gitmek. İlk yarıda bunu daha net yaptılar.  

Özellikle Moniur ve Mustafa ile kaleye daha fazla gittiler. Galatasaray’ın rotasyonlu kadrosunda hücum geçişlerinde sorun yaşadıklarını düşünüyorum. Emre Kılınç’ın yumuşak kalması ve Marsilya galibiyetinin rehaveti, ilk yarıdaki oyunu pozisyonsuz yaptı. Doğruyu söylemek gerekirse daha hareketli bir oyun bekliyordum. Galatasaray, kaleye çok az şut çekti. Maçın değişebilmesi için kafamda Galatasaray adına birkaç plan vardı.  

Yeni Malatyaspor’un aynı formatta devam edeceğini düşünüyordum. Takımın genel hedefi olabildiğince maça ortak olmak. Ölü top, yan toplar ile skor üretebilmek.  Bir takım düşünün ki, yedek oyuncusu yok. İçler acısı…. Oyuncu değişiklikleri ile beraber oyunda çok ciddi bir değişim oldu. Cicaldau ve Feghouli’nin dahil olması Galatasaray’ın kontrolünü artırdı.  

55-70 arası çok ciddi bir baskı vardı sahada. Yavaş yavaş alışık olunan format geri dönüyor. Avrupa maçındaki hücumun sinyallerini aldığımı söylemeliyim. Bir önceki analizimde bunun süreç içerisinde olacağını söylemiştim. Pozisyona girerken hem bitirici olmak hem de şansınızın olması gerekir. Her iki takım da zaman zaman denemeler yapsa da aktif olan takım Galatasaray olurken, sonuç yine gelmedi.  

Yeni Malatyaspor yönetimi ile Sumudica arasındaki olaylara rağmen Rumen teknik adamın iyi bir maç çıkardığını düşünüyorum. Takımın ciddi takviyeye ihtiyacı var. Devre arası neler olacak, merak ediyorum. Öte yandan Avrupa’da lider olan Galatasaray ise ligde liderin 14 puan gerisine düştü. Sizce, neler olacak?..

Etiketler:  Futbol