Maç ve 'acıklı güldürü'

Maç ve 'acıklı güldürü'

5 Kasım 2020 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Kıbrıs Elenlerinin vazgeçmedikleri tezi "Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir bölümünü Türkiye’nin işgal ettiği"dir. Bütün partileri Türkiye’yi "işgal"cilikle suçlama yarışındadır. 

Aynı insanlar, "işgal"ci Türkiye’nin çeşit türlü spor kulüpleri ile uluslararası spor müsabakalarında maç yapmakta beis görmezler, hicap duymazlar. 

Zerre kadar utanma duyguları olsa "işgal"ci dedikleri devletin takımları ile "heşşa he"lerle (alkış, kıyamet, şenlik) maç yapmazlar, elenmeyi, ceza almayı seçerler. 

Ya "işgal"ci kavramını siyaseten kullanmaktadırlar ya da karşı oldukları, istemedikleri Türkiye değil Kıbrıs Türkleridir. 

Baksanıza "işgal"ci diye tanımladıkları ve gammazladıkları Türkiye’nin uluslararası spor müsabakalarından men edilmesi için uğraşmadıkları gibi maçlar yapmaktan da asla çekinmiyorlar amma iş Kıbrıs Türklerine-KKTC ye gelince, bizim herhangi bir devletin spor kulübü ile temasta olmamıza, maç yapmamıza tahammül edemediler- edemiyorlar ki, lobileri ve diplomatik girişimleri ile bizi ambargo altında tutmak için Pirus zaferinin General Digenis’i her biri. 

En iyi bilmesi gerekenler, ister Türk olsun ister Elen futbol hastalarıdır ki, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Makarios tarafından yıkıldığı tarih olan 21 Aralık 1963 tarihine kadar Kıbrıs Cumhuriyet’nde iki futbol ligi vardı ( KTFF) ve (KOP) ve iki şampiyon çıkardı. 

Hâl böyleyken "işgal" var dediğinde ağzı dolan milliyetçi APOEL’den yine "İşgal var" diye sol yumruğunu sıkan OMONİA’ya kadar (ki bu Omonia, kendini komünist diye pazarlayan AKEL’in organik ve hormonlu klonlu takımıdır) ne yöneticileri ne de taraftarları "işgal"ci Türkiye’nin takımları ile maç yapmaktan değil de yıllarca "gardaşimu gardaşimu" yaşadıklarını iddia ettikleri bizim, Kıbrıs Türklerinin takımları ile maç yapmaktan kaçınıyorlar. Yalnız kendileri kaçınsa neyse diyeceğim amma Türkiye takımları da dahil olmak üzere dünyadaki bütün takımların bizim KKTC'nin takımları ile maç yapmasını yasaklattılar. 

Kıbrıs Elenlerinin barışçı niyetleri bu kadar işte. 

Kıbrıs Elenleri kendi düşman zihniyetleri içinde kıvranırken, her ne hâl ise kendilerini "sol düşünceli" diye konumlandırmaya çalışan sayıları az da olsa bazı "Kıbrıslı Türk bireyler" (Türkçe konuşan, nece düşündüğünü bilmeyen Kıbrıslı bireyler) ve onların örgütümsüleri ile medyamsıları da ne zaman bir Türkiye takımı ile bir Kıbrıs Elen takımı maç yapacak olsa bir tuhaf hâle girerler ki çok komik, acınası komik. 

Ambargoyu uygulatana değil de ceza almasın diye ambargoya uymak zorunda kalana gülüyorlar. Hem kızıyorlar hem gülüyorlar oysa kendi durumları acıklı komedi.