Lukaşenko'nun Öcalan sırrı

Lukaşenko'nun Öcalan sırrı

9 Ağustos 2020 Pazar  |   MG Özel

Cenk Başlamış

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile ilgili şimdiye kadar Türk kamuoyuna pek yansımamış ilginç ve önemli bir konu var.

Abdullah Öcalan 1998 yılının sonlarına doğru Türkiye'nin baskısıyla Suriye'yi terk etmek zorunda kalınca 129 gün boyunca Rusya-Yunanistan-İtalya arasında mekik dokumuş ve kendisini kabul edecek bir ülke aramıştı. İşte, o günlerde Öcalan'ın içinde bulunduğu uçak Minsk'e inmek istedi ancak Lukaşenko'nun talimatıyla Belarus yetkilileri uçağa iniş izni vermedi. Bunun nedeni Lukaşenko'nun Türkiye ile ilişkilerini bozmak istememesiydi.

Bu konuda bilinen ise, dönemin Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin Öcalan'ın Rusya’da bulunduğu sırada aniden Minsk’i ziyaret etmesi. Sezgin Türk medyasında sonradan yer alan açıklamasında, PKK'nın Öcalan'ın Minsk'e kabul edilmesi için 10 milyon dolar rüşvet önerdiğini öğrenince hemen Belarus'a giderek Lukaşenko ve diğer üst düzey yetkililerle görüştüğünü, kendisine "Hayır, biz bu teklifi geri çeviririz, hiç merak etmeyin. Bizim için bir terörist değil, Türkiye Cumhuriyeti önemlidir. Sizinle dostluğumuz 10 milyon dolarla ölçülemez" sözleriyle güvence verildiğini anlatmıştı.

İşte, bu görüşmeden kısa süre sonra Öcalan'ı taşıyan uçak Minsk'e inmek istedi ancak izin verilmedi. Büyük olasılıkla Sezgin'in Belarus liderleriyle yaptığı görüşme uçağa izin verilmemesini sağladı.