Lukaşenko Ermenileri kızdırdı

Lukaşenko Ermenileri kızdırdı

9 Şubat 2022 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun, "Ermenistan'ın gidecek yeri yok. Onları kim ne yapsın ama Rusya-Belarus Birlik Devleti'ne katılabilirler..." sözleri diplomatik kriz yarattı.

Belarus'un Erivan Büyükelçisi Aleksandr Konyuk salı gecesi geç saatlerde Ermenistan Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Görüşme ile ilgili henüz ayrıntılı açıklama yapılmasa da Ermeni basını Erivan'ın diplomatik hamlesini Lukaşenko'nun söz konusu açıklamasıyla ilişkilendirdi.

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Akop Arşakyan da, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya-Belarus Birlik Devleti'ne katılma konusunun gündemlerinde olmadığını söyledi.  

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ise, "Belarus Devlet Başkanı'nın orijinal jeopolitik analizinin, her şeyden önce kendi iç siyasi gündemine hizmet etmeyi amaçladığına ve Ermenistan'la ve dış politikası ile hiçbir ilgisi olmadığına inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Lukaşenko ünlü Rus gazeteci Vladimir Solovyov'a yaptığı açıklamada, Ermenistan da dahil olmak üzere eski Sovyet cumhuriyetlerinin Rusya-Belarus Birlik Devleti'ne katılabileceğini söylemişti. Belarus lideri, "Ermenistan'ın gidecek yeri yok. Onları kim ne yapsın? Azerbaycan ayrı bir yola gidiyor. Tabii Türkiye Azerbaycan'ı çok ciddi destekliyor. Türkiye üzerinden giden gaz ve petrolü var. Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan'ın ise ekonomik zorunluluklar nedeniyle bize katılacaklarını düşünüyorum" demişti.