'Liradaki kriz rubleyi de vurabilir'

'Liradaki kriz rubleyi de vurabilir'

17 Ekim 2021 Pazar  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın prestijli eğitim kurumlarından Moskova Yüksek Ekonomik Okulunun öğretim üyesi Prof. Dr. Yevgeniy Kogan, Türk lirasının değer kaybetmesinin rubleyi olumsuz etkilediğini belirterek, "Sorunlar bize de bulaşabilir" dedi.  

Sosyal medya sayfasında Türk lirasının son günlerde değer kaybetmesi bağlamında Türkiye'de yaşananları değerlendiren Rus akademisyen, "Günler geçiyor, dakikalar eriyor, lira dibe vuruyor. Türk lirası Eylül ayının başından bu yana stabil bir şekilde düşüyor. Özellikle düşüşü son bir haftada hızlandı. Öncelikle, bu güçlü bir doların zemininde oluyor. Fakat, elbette, birçok dahili de neden var" diye konuştu. 

Türkiye Merkez Bankasının son zamanlarda faiz oranını %19'dan %18'e indirdiğine dikkat çeken Kogan, resmi enflasyonun ise %19.6 olduğunu urguladı. Kogan, "Böyle bir politika, ülkeden toplu sermaye çıkışına yol açıyor. Bu politika, Türkiye Merkez Bankası tarafından, düşük faiz tutkunu Erdoğan'ın baskısı altında yürütülüyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Erdoğan'ın Merkez Bankasının üç üyesini görevden aldığını hatırlatan Rus akademisyen, "Bunlardan ikisi faiz indirimine karşı çıkmıştı" dedi. 

Kogan, "Yeni bir faiz indirimi için zemin hazırlıyor gibi görünüyor... Merkez Bankası gerçekten bunu yaparsa dolar/lira kuru 10'u bile geçebilir. Bu önemli çünkü öncelikle Türkiye'nin döviz borcu GSYİH'nin %60'ından fazla. Ve lira ne kadar ucuzsa, temerrüt olasılığı o kadar yüksek olur" diye konuştu. 

Rus parası için olumsuz gelişmeler olabileceği uyarısında bulunan Rus akademisyen, "Türkiye'nin sorunları olursa, bu durumda Rus rublesine de 'bulaştırabilirler'. Türkiye Merkez Bankasının tutarsızlığını ve bağımlılığını izlemek, gözlemlemek de çok ilginç. Merkez Bankası ile olan durum muhtemelen ekonomi ders kitaplarında "yapılmaması gereken" örneği olarak yer alacaktır" diye espri yaptı. 
 

Etiketler:  Ekonomi Rusya