Lenin soyadının sırrı

Lenin soyadının sırrı

26 Nisan 2022 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

1917 Bolşevik Devrimi'nin lideri ve Sovyetler Birliği kurucusu Vladimir Lenin'in takma "Lenin" soyadının asıl sırrı ortaya çıktı.

Rus medyasında yayınlanan “Neden Lenin kendine böyle bir soyadını tercih etti” başlıklı makaleye göre, asıl soyadı Ulyanov olan devrim liderinin, 1912 yılında Sibirya’nın Lena Nehri kıyısında işçilerin öldürülmesinden sonra nehrin adını aldığı iddiası doğru değil. Lenin’in 1901 yılında ilk kez takma soyadını kullandığını yazan makale, 1900 yılında Sibirya sürgününden dönünce yurt dışına çıkmak için acilen pasaport arayışına başladığını hatırlatıyor.

Makaleye göre, Çarlık yönetimi devlet müşaviri N. Lenin’in Marksist görüşlü oğlu O. Lenin, kendisine yardımcı olmak amacıyla devreye girmiş. Müşavirin oğlu o sırada ağır hasta olan babasının yurt dışı pasaportunu gizlice Vladimir Lenin’e ulaştırmış. Yurt dışına N. Lenin adını taşıyan aslında devlet görevlisine ait olan pasaportla kaçan Lenin, daha sonra soyadının başındaki N. ismini de kaldırmış.

Lenin'in Ulyanov soyadını taşıyan akrabaların iddiasına göre ise, Sovyetlerin kurucusunun takma soyadı Lena Nehri'nden geliyor.

Bir başka iddiaya göre de Lenin, 1897-1900'da Sibirya bölgesinde sürgünde yazdığı "Rusya'da Kapitalizmin Gelişimi" kitabı da dahil olmak üzere ilk eserlerinde "Vladimir Ilyin" takma adını kullanıyordu. 

Öte yandan, Lenin'in partideki yoldaşları ve kendisi tarafından kullanılan "Starik" (ihtiyar) diye bir lakabı da vardı.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/ben-leninim-iste-belgelerim-1-49287

Etiketler:  Rusya