Lavrov ne dedi Sputnik nasıl çevirdi?

Lavrov ne dedi Sputnik nasıl çevirdi?

20 Ekim 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Dünya 5'ten büyüktür diyerek küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ediyoruz.. İnsanlığın kaderinin 2. Dünya Savaşı galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılmayacağını savunuyoruz" açıklamasına yanıt verenlerden biri de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov oldu.

Önce Sputnik'in "Lavrov'dan Erdoğan'ın 'Dünya beşten büyüktür' mesajıyla ilgili açıklama: Onunla aynı fikirdeyim" başlığıyla verdiği haberi okuyalım:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yeniden yapılandırılmasına dair Angola'da yinelediği 'dünya beşten büyüktür' mesajını yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Erdoğan'ın haklı olduğunu ve BMGK'nın dünyanın kaderini belirleme hakkına sahip olmadığını belirtti. 

Soçi'de gerçekleştirilen Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısına katılan Lavrov, gazetecilerin Erdoğan'ın Angola ziyareti sırasında bir kez daha altını çizdiği 'dünya beşten büyüktür' mesajıyla ilgili sorularını yanıtladı. 
Lavrov, "BMGK'nın 5 daimi üyesinin dünyanın kaderini dikte etme hakkına sahip olmadığı konusunda Erdoğan'a katılıyorum ve BMGK da bu hakka sahip olduğunu iddia etmiyor. Beş ülke, sadece BM Tüzüğü'ndeki yetkilere sahip olduğu iddiasında bulunuyor. BM Tüzüğü, uluslararası toplumun tüm üyelerinin ortak iradesini yansıtıyor ve daimi 5 üye, en başta küresel çatışmadan kaçınılması olmak üzere dünyadaki durumla ilgili özel sorumluluk taşıyor. 75 yılı aşkın bir süredir bunu yapmayı başardı" dedi.

Şu anda BM'nin ve BMGK'nın yeni gerçekliklere adapte edilmesine ihtiyaç olduğunu söyleyen Lavrov, "BM kurulduğunda olduğu gibi, artık dünyada 50 ülke yok. Elbette gelişmekte olan ülkeler, BMGK'nin 12'den 15 üyeye genişletildiğinde olduğu gibi 70 ülke yok. Şimdi çok daha fazlası, 193 üyesi var. BM'nin bu ana organındaki temsil düzeylerinin artırılmasında tamamen haklı bir şekilde ısrar ediyorlar. Şimdi 15 üye arasında Batı'nın en az altı üyesi var. Japonya Asya'dan Güvenlik Konseyi'ne seçildiğinde, yedinci oy da Batı siyasetinin kumbarasına gidiyor. Bu nedenle elbette Batı’nın BMGK’ya koltuk eklemesine gerek yok. Asya, Afrika, Latin Amerika’nın gelişmekte olan ülkeleri için koltukların eklenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı." 

Daha sonra Rusya Federasyonu’nun Ankara’daki Büyükelçiliği Lavrov’un açıklamasını beş tweetle şöyle duyurdu: 

1)Lavrov: BMGK'nin 5 daimi üyesinin dünyanın kaderini dikte etme hakkına sahip olmadığı konusunda @RTErdogan’a katılıyorum ve BMGK da bu hakka sahip olduğunu iddia etmiyor. Beş ülke, sadece BM Tüzüğü'ndeki yetkilere sahip olduğu iddiasında bulunuyor. 

2)BM Tüzüğü, uluslararası toplumun tüm üyelerinin ortak iradesini yansıtıyor ve daimi 5 üye, en başta küresel çatışmadan kaçınılması olmak üzere dünyadaki durumla ilgili özel sorumluluk taşıyor. 75 yılı aşkın bir süredir bunu yapmayı başardı. 

3)Lavrov: BM ile BMGK'nin yeni gerçeklere uyarlanmasına ihtiyaç var. Çünkü dünyada BM kurulduğunda olduğu gibi 50 ülke yok. BMGK'nin 12'den 15 üyeye genişletildiğinde olduğu gibi 70 ülke yok. Şimdi çok daha fazlası, 193 üyesi var. 

4)Lavrov: Elbette gelişmekte olan ülkeler de BMGK’da temsillerinin artırılmasında haklı olarak ısrar ediyor. Şimdi,BMGK’nin 15 üyesinden en azından 6’sı Batılıdır. BMGK'ye Japonya da Asya'dan seçildiğinde, yedinci oy BMGK üzerinden izlenen Batı politikasının hanesine gidiyor 

5)Lavrov: “Bu nedenle elbette Batı’nın BMGK’ya koltuk eklemesine gerek yok. Asya, Afrika, Latin Amerika’nın gelişmekte olan ülkeleri için koltukların eklenmesi gerekiyor." 
 

 

Şimdi bir de Hazal Yalın’ın Lavrov’un sözlerini Rusça aslından Medya Günlüğü için nasıl çevirdiğini okuyalım (*)

"Erdoğan'ın belagati iyi biliniyor. Muhtelif konular hakkında serbestçe konuşuyor. BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin dünyanın kaderini tayin etmek hakkı olmadığında hemfikirim. Zaten beş üye de buna değil, sadece BM şartında yazılı yetkilerde ısrar ediyor. BM Şartı, uluslararası toplumun bütün üyelerinin kolektif iradesini yansıtıyor. Beş üye, dünyadaki duruma dair, öncelikle de küresel bir çatışmadan kaçınmaya dair özel bir sorumluluk taşıyor. 75 yıldan fazladır bu başarılıyor. Umarım, bu durum korunur.  

BM ve Güvenlik Konseyi'ni yeni şartlara adapte etmek de zorunlu. Dünyada artık, teşkilatın kuruluşunda olduğu gibi 50 ülke yok, BM Güvenlik Konseyi'nin 12'den 15'e genişletilmesinde olduğu gibi 70 ülke yok. Çok daha fazla; teşkilatın 193 üyesi var. Gelişmekte olan ülkeler, kesinlikle haklı olarak, BM'nin başlıca organında temsiliyetlerinin artırılması için ısrar ediyorlar. Eğer Güvenlik Konseyi'nin bileşimine bakarsak, 15 üyeden en az 6'sı Batılı. Japonya da Güvenlik Konseyi'ne Asya'dan seçilince, BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla yürütülen Batı siyasetinin kumbarası 7 üye oluyor. Bu organda Batı'ya daha fazla yer eklememek, ama kesinlikle, Asya, Afrika ve Latin Amerika'nın gelişmekte olan ülkelerine muhakkak gerek."

Sputnik'in Rusçadan Türkçeye çevirisi ile Hazal Yalın'ın çevirisi arasındaki temel fark şu: Rus Ajansı haberi "Lavrov'dan Erdoğan'ın 'Dünya beşten büyüktür' mesajıyla ilgili açıklama: Onunla aynı fikirdeyim" başlığıyla veriyor. Yani Sputnik'e göre Rusya Dışişleri Bakanı, Erdoğan'ın BMGK'nin beş daimi üyesini-ve tabii Rusya'yı da-hedef alan açıklamalarını destekliyor.

Oysa Yalın'ın çevirisi Lavrov'un beş daimi üyenin statüsüne sahip çıktığını, dolayısıyla Erdoğan'a aslında destek vermediğini, sadece daimi olmayan yani geçici üyelerin sayısının artırılmasından söz ettiğini kanıtlıyor. Zaten yine bugün Medya Günlüğü'nde yayınlanan bir başka haberde Erdoğan'ın sözlerinin Moskova'da tepki çektiği aktarılıyor (**)

Bu hatayı yapan bir Türk medya kuruluşu olsa belki anlayışla karşılanabilirdi ama söz konusu olan Sputnik yani "Rusya'nın sesi" olunca durum garipleşiyor.

Bu durumda ya Sputnik'te Rusçaya hakim olmayanların çalıştığı ya da ajansın Türk kamuoyuna şirin gözükmek için Lavrov'un açıklamalarını çarpıttığı sonucu çıkıyor.

(*) Lavrov'un açıklamalarının Rusça orijinalini okumak için tıklayın

(**) https://medyagunlugu.com/haber/turkiye-bmde-daimi-uyelik-pesinde-50256

İlgili haberler:

https://medyagunlugu.com/haber/2-ulke-2-millet-2-sputnik-47932

https://medyagunlugu.com/haber/turkiyede-rus-dijital-operasyonu-1-45589

Etiketler:  Rusya Hazal Yalın