'Kurtar beni Putin!'

'Kurtar beni Putin!'

24 Şubat 2022 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin genç bir komedyen olduğu günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e şakayla karışık yaptığı “Beni kurtarın” çağrısı Rus medyasında yıllar sonra gündem oldu.

Zelenski'nin 2001 yılında komedyen olarak yer aldığı programın videosu önceki gece devlet kanalı Rossiya-1'de ekrana getirildi. Sunucu Vladimir Solovyov'un, Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkilerin son derece gergin olması nedeniyle Moskova'ya sert eleştiriler yönelten Zelenski'nin  23 yaşındayken Putin'e yaptığı çağrıyı yayınlaması programda espri konusu oldu. 

Söz konusu videoda 2001 yılında Moskova'da düzenlenen, Putin'in de konuk olarak katıldığı komedi şov programı yer alıyor. O dönemde öğrenci arkadaşlarıyla kurduğu "95 Kvartal" adlı komedi grubuyla programa katılan Zelenski şov sırasında aniden salonda oturan Putin'e dönüyor. Genç Zelenski, “Şimdi benim hatta bütün Ukrayna'nın kaderinin bağlı olduğu kişiye sesleniyorum. Vladimir Vladimiroviç, en azından Ukrayna'nın borçlarını bağışlayın. Sizden rica ediyorum, alın götürün, kurtarın beni” diye espri yapıyor. (manşetteki küçük fotoğraf) Görüntünün son saniyelerinde Putin'in gülümsediği görülüyor. 

Putin 2019 yılında Zelenski için, “Sempatik ve yetenekli bir komedyen” demişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı cumhuriyetleri tanımasından önce yaptığı açıklamada, Putin’in Zelenski ile görüşmeye hazır olduğunu fakat öncelikle bu görüşmenin ne amaçla yapılacağının netleştirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Etiketler:  Rusya