Kulüplerin mali durumu

Kulüplerin mali durumu

7 Haziran 2020 Pazar  |   Mentor

Mentor

Aslında diğer kulüpleri yazmayı sevmiyorum ama mali olarak gördüklerim ve bir karşılaştırma yapmak açısından yazmak zorundayım. 

Önce finans bilmedikleri halde sosyal medyada prim yapmayı amaçlayarak yalan yanlış şeyler yazanlara bir iki ders verelim de öğrensinler! 

Aksi belirtilmedikçe finansal bir analizde borç "finansal borcu" yani banka ve finans kurumlarına borcu ifade eder çünkü işletme üzerinde baskı yapan borç türü budur. Ticari borçlar ticari ilişkilerden kaynaklanır ve işletme açısından yönetilmesi kolaydır. 

Finans söyleminde rakamsal büyüklük bir anlam ifade etmez, oransal büyüklükler önemlidir.  

Finansal analiz yapılırken bir defalık gelirler dikkate alınmaz. 

Asıl olan kâr değil kârın kaynağıdır. 

Şimdi anlatalım… 

4 büyük kulüp içinde en borçlu olan kulüp 1.9 milyar TL ile Fenerbahçe. Daha sonra 1.6 milyar TL ile Beşiktaş onun ardından 1.3 milyar TL ile Galatasaray sonra da  882 milyon TL ile Trabzon geliyor. Bu verilere bakarak ilk anda en borçlu takımın Fenerbahçe olduğu sonucunu çıkarırsanız belki yanlış olmaz ama eksik olur, gazetecilik hiç olmaz.  

FB'nin 9 ay önce de borcu 1.9 milyar TL imiş yani kurlara rağmen borcu artmamış, bu demektir ki borcu % 7 azalmış. Oysa sırasıyla BJK'nin borçları % 33, GS'nin borçları % 52 ve TS'nin borçları % 50 artmış. 

4 kulübün içinde gelirleri arasında UEFA geliri olmayan tek kulüp Fenerbahçe ama ona rağmen kredi kapatmayı başarmış. Buna karşılık geçen yıl 215, bu yıl 203 milyon TL UEFA geliri olan GS geçen yıl 41, bu yıl ise 441 milyon TL borçlanarak ayakta kalabilmiş. BJK 400 ,TS 171 milyon TL ilave borçlanma yapmış. Buradan FB dışında borç almadan yaşayabilen kulüp olmadığı sonucunu çıkarabiliriz. 

GS'nin Şampiyonlar Ligi bağımlılığı çok açık, bir dönem Beşiktaş için de aynı durumu söylemiştim ama BJK'li dostlar inanmadı, geldikleri hâl ortada. 

Aslında çok uzatmaya gerek yok, sportif başarısı en kötü durumda olan FB en çok geliri yaratıyor, üstelik buna futbolcu satış geliri de ilave etmiş. 

Oyuncu ve teknik kadro giderleri FB 432, GS 555, TS 168, BJK 411 milyon TL. Bu rakamlara ocak transferlerinin etkisi az yani yıl sonunda ocak ayında transfer yapan kulüplerin giderleri daha da şişecek. Onu da sistematik şekilde düşürebilen tek kulüp FB. 

Şimdi borçlanmadan yaşayabilen, UEFA gelirine olmadan borç ödeyebilen oyuncu ve teknik kadro giderlerini düşürüp kârlığını artıran bir FB varken diğerleri tam tersi durumda, son hızla borç batağına gidiyorlar