'Kudüs'le Karabağ'ı karşılaştırmayın'

'Kudüs'le Karabağ'ı karşılaştırmayın'

17 Mayıs 2021 Pazartesi  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Filistin'in Moskova Büyükelçisi Abdel Hafız Nofal, Türkiye'nin sağladığı desteği takdir ettiklerini ancak mevcut durumu Dağlık Karabağ'daki durumla karşılaştırmak istemediklerini söyledi. 

Rus resmi ajansı TASS'a konuşan Nofal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dün Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ ve işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesini hangi şevkle desteklemişsek bugün Kudüs'te ve Filistin şehirlerinde yaşanan zulme karşı da aynı hissiyatla harekete geçiyoruz" sözlerini değerlendirdi. 

Nofal, "Filistin'deki durumu Karabağ'daki yaşanan gelişmelerle karşılaştırmak istemeyiz. Ermenistan ve Azerbaycan ile mükemmel ilişkilerimiz var. Türkiye ile de iyi ilişkilerimiz var. Türkiye'nin Filistin meselesindeki tutumuna minnettarız" dedi. 

Filistinli diplomat, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kudüs, Filistin meselesi ve Filistin'e destek konusundaki açıklamalarını çok takdir ediyoruz. Ancak bu konuları (Karabağ ile) karıştırmak istemeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında yaptığı karşılaştırma sadece bir benzetme" diye konuştu. 

Filistin Moskova Büyükelçisi Nofal ayrıca, çözüm konusunda girişimler yapan Orta Doğu Dörtlüsü'nün (Rusya, ABD, BM, AB) dışişleri bakanları düzeyinde acil bir toplantı yapması çağrısında bulundu. 

Moskova'nın tutumuna da değinen Nofal, "Rusya'nın mevcut konumunun yapıcı olduğuna ve sadece böyle devam etmesi değil aynı zamanda da geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Orta Doğu Dörtlüsü'nün bakanlar düzeyinde Moskova'da veya başka bir yerde bir an önce toplanması gerekiyor. Tehlikeli olaylarının durdurulması gerekiyor" dedi.

Etiketler:  Diplomasi