Kremlin'de Türk kahvesi

Kremlin'de Türk kahvesi

6 Ocak 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

1980'li yılların ortalarında dönemin Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un ekonominin yeniden yapılanması için başlattığı "Perestroyka"nın az bilinen sonuçlarından biri de geleneksel Türk kahvesini Kremlin Sarayı mutfağına kazandırması. 

Rusya Federal Koruma Servisi (FSO) tarafından hazırlanan "Kremlin. Özel Mutfak" kitabında, Kremlin Sarayı'nın mutfağından sorumlu kişilerin belgeleri ve anıları paylaşıldı.  

Rus çarları ve Sovyet liderlerin nasıl yemekleri tercih ettiğini anlatan kitapta, geleneksel Türk kahvesi modasının Kremlin'de ilk ne zaman başlattığına da değinildi. Kitaba göre, 1980'li yılların ortalarında, hazır kahve sevmeyen Sovyet lideri Gorbaçov'un eşi Raisa Gorbaçova bundan böyle kahvenin cezvede yapılmasını istedi. Konuyla ilgili satırlarda, "Gorbaçov'un seksenlerin ortalarında start verdiği reformlar, sadece siyaset ve ekonomide değil, Kremlin'in mutfağında da başladı. Örneğin, sofra takımlarının görünümüne daha çok önem verildi. Lomonosov Porselen Fabrikası tasarımcıları özel takımlar yapmaya başladı. Sonra da kahve modasına geçildi" denildi. 

O dönemde Kremlin Sarayı'nın özel mutfağının sorumlularından olan Yarbay İgor Netılev, "Gorbaçov önce Staraya Meydanı'ndaki Komünist Partisi Merkez Komitesi'nde, ardından da Kremlin'deki Birinci Bina'da çalıştı. Eşi Raisa Maksimovna sık sık buraya gelmeye başladı. Zaman zaman kahve hazırlanmasını isterdi ama hazır kahve sevmezdi. O zamanlar kahve makinesi de olmadığı için cezvede (Rusçası turka) pişiriyorduk" dedi.

Etiketler:  Rusya