'Kremlin Erdoğan'a hayır diyemiyor'

'Kremlin Erdoğan'a hayır diyemiyor'

9 Aralık 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Ünlü Rus siyaset ve ekonomi uzmanı Georgiy Bovt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna krizinde arabuluculuk yapma önerisine Moskova'nın Ankara ile arasındaki hassas ilişkilerden dolayı doğrudan "hayır" diyemediğini söyledi. 

Bovt, Veçernyaya Moskva gazetesinde yayımlanan "Erdoğan neden barışı korumaya kalksın ki" başlıklı makalesinde, Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov'un, arabuluculuk önerisine, "Ukrayna'nın doğusundaki krizin tarafı değiliz" açıklamasıyla yanıt verdiğini hatırlattı, hemen ardından, Türkiye'nin Ukrayna'ya Bayraktar SİHA'larını sattığını söyledi. Türkiye'nin Kırım politikasına da değinen Bovt, "Bazılarının Moskova'da muhtemelen terörist olarak görülmesine rağmen, Erdoğan daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ukrayna'nın Rusya'dan kurtarmak istediği Kırım Tatarlarının bir listesini vermişti" diye yazdı. 

Kremlin'in Erdoğan'ın söz konusu arabuluculuk önerisine doğrudan olumsuz yanıt veremediğini belirten Rus uzman bu görüşünü şöyle gerekçelendirdi: 

"Türk Cumhurbaşkanı'na, hizmetlerinize ihtiyacımız yok diye kaba şekilde hayır diyemeyiz, bunu yapamayız. Çünkü bu ilişkiler çok hassas, çok farklı bağlar var: Suriye'den Türkiye'de Rus kredisiyle nükleer santral yapılmasına, Türk domateslerinden Türk tatil beldelerindeki milyonlarca Rus turiste kadar. Bu nedenle Putin, Erdoğan'la telefonda samimi bir şekilde konuşabilir, kibarca endişesi için teşekkür edebilir ve serbest bırakılması istenen Kırım Tatarlarının listesini dikkatle gözden geçirebilir. Hatta bu konuda, Türk ortağının kişisel isteği üzerine birini serbest bırakarak ona bir iyilik de yapılabilir.  Ama daha fazlası değil."

Putin'in geçen yılki Karabağ savaşı sırasında devreye girerek Ermenistan'ı daha ağır bir yenilgiden kurtarmasına şimdi Erdoğan'ın Ukrayna'da arabuluculuk önerisiyle bir çeşit karşılık vermeye çalıştığını savunan Bovt, "Kendi siyasi hırslarını gerçekleştirmek isteyen Türk Cumhurbaşkanı aynı zamanda Türkiye'nin bölgedeki olayları sadece izlemekle yetinen bir aktör olmadığını hatırlatmaya çalışıyor" dedi.

Ankara-Moskova arasındaki ilişkilerde son aylarda, Rusya'nın neredeyse savaşın eşiğinde olduğu Ukrayna'ya Bayraktar SİHA'larının satışı nedeniyle hissedilir bir gerginlik yaşanıyor. Ukrayna Türk SİHA'larını ülkenin doğusundaki Rusya yanlılarına karşı ilk kez ekim ayında kullanmıştı.

Etiketler:  Rusya Diplomasi