Kravatsız diplomasi ve mizah

Kravatsız diplomasi ve mizah

9 Temmuz 2021 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya'daki görüşmelerinin neden kravatsız yapıldığını anlattı. 

Vladivostok kentinde Rusya Uzakdoğu Federal Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelen Lavrov'a, "Başka ülkelerin diplomatları ile dostluk ilişkileriniz var mı" sorusu yöneltildi. Lavrov, "Asya ülkelerinin dışişleri bakanları da dahil olmak üzere yurt dışında arkadaşlarım var. Dün Endonezya'daydım. Bu ülkenin Dışişleri Bakanı R. Marsudi iyi ve yakın arkadaşım. Yine yakın dostum olan Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi mezunu Laos Dışişleri Bakanı S. Kommasit, mükemmel Rusça konuşuyor" dedi. 

Bazen gezilerde yabancı mevkidaşlarıyla yemek masasına "gömlek ve ceket" veya hatta "kot ve kazak" giyerek katıldığına belirten Rus Bakan şunları söyledi: 

"Ama resmi müzakereler olunca kravat takıyoruz. Tabii her zaman değil. Bir hafta önce Türkiye'deydim. Antalya'da görüşmeler yaptık. Tüm uluslararası sorunlar ve ikili konularla ilgili önemli temaslarımız oldu. Antalya çok sıcaktı. Gelmeden önce meslektaşım Çavuşoğlu aradı ve 'Kravatsız gel, burası çok sıcak' dedi. Böylece müzakere masasına oturduk. Gerçi, heyetin diğer tüm üyeleri kravat takmıştı, nedenini anlayamadım."  

Görüşmelerde mizahı tercih ettiğini de vurgulayan Rusya Dışişleri Bakanı, "Açıklığı her zaman memnuniyetle karşılarım fakat saflık derecesine varmamalı. Mizah, gerçek hayatta olduğu gibi en ciddi konuları görüşürken bile kullanılabilir" diyor.

2004 yılından beri dışişleri bakanlığı koltuğunda oturan Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en güvendiği bakanlarından biri. Medyanın karşısına her zaman ciddi bir yüz ifadesiyle çıksa da Lavrov aslında esprileriyle zaman zaman Rus basınında yer alıyor.

Lavrov, 2017 yılında Kaliningrad'da üniversite öğrencileriyle görüşürken, "Herkes yanlış biliyor, dünyanın en eski mesleği diplomatlık çünkü her şeyden önce anlaşmak gerekir!" demişti.

Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, NATO-Rusya arasındaki gergin ilişkilere değinirken, "Tango için iki kişi lazım ama ben Lavrov'la dans etmem" yönünde bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya medya aracılığıyla yanıt veren Lavrov'un karşılığı, "Annem çocuklarla dans etmemi yasakladı" oldu.

2016 yılında Suriye konulu toplantının 13 saat sürmesi üzerine Lavrov elinde pizzalarla saatlerdir bekleyen gazetecilere ikramda bulundu. Bir gazetecinin, "Votka yok mu" diye espri yapması üzerine Rus Bakan az sonra elinde iki şişe votkayla döndü.

Etiketler:  Rusya Diplomasi