'Koronada bir dönem kapandı'

'Koronada bir dönem kapandı'

29 Nisan 2022 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Türk kökenleriyle her fırsatta övünen ünlü Rus bilim insanı Prof. Dr. Aleksandr Myasnikov, koronavirüsün insan vücuduna nüfuz etme sürecinin tamamlandığını söyledi. 

Myasnikov Medya Günlüğü'nün sorularını yanıtlarken, dünyanın koronavirüs gerçeğiyle yaşamak zorunda olduğu gerçeğini artık kabullenmesi gerektiğini belirtti. Myasnikov, "Korona hiçbir yere kaybolmadı, sadece insan vücuduna nüfuz etmesi sona erdi. Şöyle izah edeyim: Biz bu virüse karşı bağışıklıktan yoksunduk. Bu yüzden hepimizi etkisi altına aldı ve hayatımıza girdi. Bazı enfeksiyonlar gibi bizimle yaşamaya devam edecek" dedi. 

"İlk dönemlerde 4 salgın dalgası yaşadık" diyen Myasnikov, "Şimdi beşinci dönemindeyiz. Olayın özü şu: Yılda 2 kere koronavirüs dönemi yaşayacağız. Fakat artık salgın şekilde değil de, mevsimsel grip gibi olacak. Burnu akan, hapşıran her 5 kişiden birinin koronavirüs olacağını tahmin edebiliriz" değerlendirmesinde bulundu. 

Ünlü Rus doktor, "Peki bu virüsten dolayı ölümler olacak mı? Evet olacak. Normal grip vakalarında da hastalar hayatını kaydedebilir. Yaşlı insanlardaki pnömoni (zatürre) vakalarında da ölüm oranları az değil. Koronavirüse olumsuz anlamda küresel 'medya desteği' sağlandı. Dillerden düşmedi bu virüs. Ama bundan sonra yavaş yavaş unutulacak. Sıradan bir virüs olarak virüs ailesine katılacak ve bizimle yaşamaya devam edecek." diye konuştu. 

Rus-Türk ekonomi ve sağlık alanlarındaki iş birliğine de değinen Myasnikov, "Rusya ve Türkiye'nin sağlık alanında iş birliğini daha da artırılması gerektiğine inanıyorum. Türkiye sağlık alanında dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. Ekonomi uzmanı değilim fakat yeni yaptırımlar koşullarında Rusya piyasasında boşalan yerlere Türk markaları gelebilir. Türk iş dünyasının böyle bir potansiyeli olduğuna inanıyorum" dedi.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/unlu-rus-doktorun-turk-dedesi-47106

Etiketler:  Rusya