Klasik müziğin kalbi İstanbul'da atacak

Klasik müziğin kalbi İstanbul'da atacak

21 Eylül 2021 Salı  |   Günlük

Bu yıl ilki düzenlenecek olan 1. İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali’nin açılışı 21 Eylül Salı günü (bugün) Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Lucas-Arthur Jussen kardeşlerin piyano resitaliyle gerçekleşiyor.  

Jussen kardeşler 2011’de ilk Concertgebouw Genç yetenek Ödülü’nü kazanırken, 2013 yılında da Mecklenburg-Vorpommen Festivali Seyirci Ödülüne layık görüldüler. Dallas Senfoni, Hong Kong Filarmoni, Londra Oda, MDR Senfoni ve Şangay senfoni gibi takdir gören uluslararası birçok orkestrada yer alan yetenekli kardeşlerin müziği ruhumuzu okşayacak.  

1. İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali Ülkemizde klasik müziğin gelişmesi ve genç sanatçıların yeni mecralar bulabilmesi için geniş imkân sağlıyor. Boğaziçili sosyal girişimciler ve genç sanatçılar tarafından yaklaşık iki yıl süren çalışmalar sonucu hayata geçirilen festivalin teması “Doğa ve İstanbul” olarak belirlendi. 

‘Müzik, doğayı iyileştirecek’ ve ‘Gençler, İstanbul’u iyileştirecek’ sloganlarıyla yola çıkan festival kapsamında düzenlenecek masterclass’lar ile usta sanatçılar, genç yıldızlarla buluşacak ve deneyimlerini aktaracak.  

Bugün gerçekleşecek 1. İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali, usta müzisyenlerle Türkiye’nin genç yeteneklerini bir araya getirmeyi amaçlıyor. ‘Müzik doğayı iyileştirecek’ ve ‘Gençler İstanbul’u iyileştirecek’ sloganlarıyla yola çıkan festivalin teması da ‘doğa ve İstanbul’ olarak belirlendi.

Boğaziçili genç sosyal girişimciler tarafından kurulan, Ülkemizin ilk ve tek uluslararası klasik müzik menajerlik şirketi olan LocksBridge kurucuları Duygu Esenkar, Onur Tahmaz ile Festival Direktörü Aycan Altungül ve Sanat Yönetmeni Nil Kocamangil tarafından hayata geçirilen festival, Türkiye’de klasik müziğin gelişmesini, sanatçıların yeni mecralar bulabilmesini hedefliyor.  

Aycan Altungül festivali, “Gençlerden İstanbul’a hediye” ifadeleriyle tanımlıyor. Festivalin manifestosunu birlikte kaleme alan Altungül, Kocamangil, Esenkar ve Tahmaz manifestoda şunları söyledi:
“Biz; müziğin iyileştirici gücüne inanan ve müzikte bulduğumuz gücü doğa için, İstanbul için en çok da gençler için paylaşmayı amaçlamış girişimcileriz” diyor. Genç girişimci ve sanatçılar; “İstanbul için söyleyecek sözü olan, yaşanılabilir bir dünya endişesi olan bireyler olarak; hayallerimizi, geleceğe dair umutlarımızı, heyecanımızı ve enerjimizi birleştirip İstanbul’a yeni bir festival kazandırmak için yola koyulduk. Festivalimiz boyunca siz sanatseverler ile birlikte Lucas-Arthur Jussen, Gary Hoffman, Svetlin Roussev, Caspar Frantz ve daha birçok usta sanatçının oda müziğinin zengin repertuvarından seçkileri seslendireceği konserlerde müziğin özüne doğru bir keşfe çıkacağız”.  

Festivalin açılış konseri Lucas-Arthur Jussen kardeşlerin piyano resitaliyle başlayacak. 23 Eylül Perşembe günü Gary Hoffman ve David Selig piyano, keman konçertosuyla sahne alacak. 26 Eylül Pazar günü Hellen Weiss, Gabriel Schwabe ve Caspar Frantz’dan piyanolu üçlü konser, 28 Eylül Salı günü Svetlin Roussev ve Elena Rozanova keman, piyano resitali, 29 Eylül Çarşamba Burak Bilgili, Gökhan Aybulus şan, piyano resitali ve kapanış konseri Borusan Quartet ve Nil Kocamangil ile 2 Ekim Cumartesi günü yapılacak.  

“Gençler İstanbul’u İyileştirecek” konserleri 22 Eylül Çarşamba ile 28 Eylül Salı günleri arasında her gün Cemal Reşit Rey Konser Salonu Habitat Parkı’nda ücretsiz olacak.  

Festival kapsamında yapılacak belgesel gösterimleri; 22 Eylül Çarşamba Lüfer-Boğazın Prensi, 24 Eylül Cuma Tarlabaşı-Tarlabaşı, 25 Eylül Cumartesi Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Çok Sesli Müzik ve 27 Eylül Pazartesi Kedi CRR Habitat Parkı’nda ücretsiz olarak izlenebilecek.  

Festival Söyleşileri ise; 22 Eylül Çarşamba Sevtap Çapan ‘Edebiyatta İstanbul ve Boğaz’ hemen ardından Mert Gökalp ile İstanbul Boğazı ve Boğazın Prensi Lüfer üzerine söyleşi, 23 Eylül Perşembe Yekta Kopan ile Söyleşi, 24 Eylül Cuma Seda Özen ile ‘İstanbul’a Sorumluluk’ son olarak 27 Eylül Pazartesi ‘İstanbul’un Dört Ayaklıları.'  

Akademi Kapanış Konserleri; 24 Eylül Cuma, ICFEMA Viyolonsel Akademisi Kapanış Konseri. 27 Eylül Pazartesi ICFEMA Piyano Akademisi Kapanış Konseri ve son olarak 30 Eylül Perşembe günü ICFEMA Keman Akademisi Kapanış Konseri Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yine ücretsiz olacak.

(Basın bülteninden)