Kızılay Başkanı'nın geliri haberleri doğru mu?

Kızılay Başkanı'nın geliri haberleri doğru mu?

30 Ağustos 2021 Pazartesi  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici, adını taşıyan internet sitesinde, Sözcü gazetesinde yer alan bir haberi şöyle eleştirdi:

"Sözcü gazetesi bir süredir Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın aylık kazancının peşine düştü. Önce Kınık’ın her ay 13 maaş aldığını yazdılar, üç gün sonra da “9 şirketten her ay 3’er asgari ücret tutarında huzur hakkı aldığını” öne sürdüler.

Her iki haber de Kızılay ve Kınık tarafından yalanlanınca Sözcü gazetesinin iki haberini ve açıklamaları dikkatle inceledim. Sözcü’nün haberlerinin doğruları ve yanlışları ile Kızılay Başkanı Kınık’a yapılan ödemeler konusunda gelinen noktayı saptadım.

13 maaş haberi: Sözcü’nün 22 Ağustos’ta yayımlanan “CHP Milletvekili Atilla Sertel’in Meclis’e taşıdığı iddia: Kızılay başkanı 13 maaş alıyor” manşeti, Sertel’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesine dayanıyordu. Haberde, “Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı 13 ayrı şirkette yönetici kaydı bulunduğu ve 13 ayrı şirketten maaş aldığı iddiaları TBMM gündemine taşındı” deniyor ve Sertel’in soruları aktarılıyordu. 

Bu haberin ardından Kızılay’dan yapılan açıklamada Kınık’ın sadece öğretim üyesi olduğu Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden maaş aldığı belirtildi. Kınık’a yapılan diğer ödemeler konusunda ise “Kızılay Yatırım A.Ş'nin iştiraklerinden doğan ve yasanın öngördüğü sınırların çok altında olan tahakkuklar ise yasal kesintilerin ardından süreç içerisinde yine insani yardıma döndürülmektedir” demekle yetinildi. 

Enteresan tarafı, Kızılay’ın yalanlaması, Sözcü’de sanki gazetenin hiç sorumluluğu yokmuş gibi internet sayfasında “Kızılay’dan CHP’li Sertel’e ‘13 maaş’ yanıtı” başlığıyla yayımlandı. Oysa Kızılay, Sözcü’nün Sertel’in sözlerine ilişkin haberini yanıtlıyordu. 

Huzur hakkı haberi: Sözcü’nün bu konudaki ikinci haberi de 25 Ağustos’ta yayımlandı. “Allah herkese böyle huzurlu maaş versin” manşetinin altında “Şirketlerden maaş almıyoruz’ diyorlar ama maaş gibi huzur hakkı alıyorlar. Kızılay Başkanı Kerem Kınık ve 6 yöneticiye 2 yılda 2.5 milyon lira ödenmiş” spotu yer alıyordu. Bu haber de ilki gibi bir CHP milletvekilinin sözlerine dayanıyordu: 

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, ‘huzur hakkı’ belgelerini açıkladı. Kınık ve 6 yöneticinin her ay 9 şirketten ‘huzur hakkı’ adıyla 3'er asgari ücret aldıklarına dikkat çeken Bingöl, ‘Geçen yıl bu şirketlerden 1 milyon 717 bin 662 TL, bu yılın ilk 6 ayında da 844 bin 633 TL huzur hakkı verildi.” 

 Ancak Bingöl, “Ortada maaş yok ama şirketlerden ‘huzur hakkı’ adı altında alınan milyonlar var” diyerek, Sözcü’nün önceki haberindeki “Kınık’ın 13 maaş aldığı” iddiasını yalanlamış oluyordu. Bingöl, Kınık’ın gelir elde ettiği Kızılay şirketi sayısını da 13’ten 9’a indiriyordu."

Yazının devamı için tıklayın