'Kişisel eylem planı'

'Kişisel eylem planı'

26 Ocak 2020 Pazar  |   Köşe Yazıları

Depremlere hazır olmak için hükümetlerin ve yerel yönetimlerin yaptıkları ne kadar önemliyse, biz vatandaşların yapacakları da o kadar önemlidir. Her bireyin kendi deprem eylem planı olması gerekir.

Deprem anında ne yapacağımızı, nereye saklanıp, nereye kaçacağımızı önceden planlamalıyız.  

Eğer evimiz ve evimizin bulunduğu zemin sağlamsa, o zaman evde kalabiliriz; ancak başımızı, yüzümüzü evin içindeki eşyaların bizi yaralama olasılığına karşı korumalıyız.  

Simav depremi evimizdeki eşyaların devrilip, bizi yaralayabileceğini, hatta öldürebileceğini öğretti. Devrilerek bize zarar verecek eşyalarımızı mutlaka sabitlemeliyiz. 

Evimizin kuvvetli bir depremde yıkılma olasılığı varsa, evdeki “yaşam üçgenleri”ni bulmalıyız. Yaşam üçgenlerini Marmara, Düzce ve Van Erciş depremlerinde öğrendik. Tamamen yıkılan binalardan canlı kurtulan insanlar oldu. Yaşam üçgenleri, çamaşır makinesi, mutfak tezgahı, koltuk, sofa gibi dayanıklı eşyaların önünde veya yanında kalan boşluklardır. Buralara sığınmak bizi kurtarabilir. 

Deprem sırasında nasıl davranacağımızı, nereye saklanacağımızı belirledikten sonra yapmamız gereken en önemli iş tatbikattır. Yani bu yaşam üçgenlerine yatıp, bekleme tatbikatı. Bunu yaparken her iki elimizle ensemizi, boynumuzu kapatır ve adeta ana rahmindeymiş gibi kıvrılıp yatarız. 

Artık, hazırız. 

Bir de deprem çantamız olmalı. Kapımızın hemen yanı başında duran, deprem geçtikten sonra evden çıkarken yanımıza alacağımız bir çanta. Bu çantaya su ve yiyecek koymuyoruz. Ne kadar büyük bir afet yaşarsak yaşayalım Kızılay, su ve yemek gereksinimini kısa zamanda karşılamaktadır. Bu çanta, evimizden uzakta kaldığımızda gereksinim duyduğumuz özel eşyalarımızı içermelidir. Kullandığımız ilaçların birkaç günlük yedeği, kişisel temizlik malzemeleri, nüfus cüzdanı fotokopisi, kredi kartı, fener, radyo, yedek piller, ilk yardım malzemeleri ilk akılda tutulması gereken malzemelerdir. 

Özetle, depreme hazırlık önce evde başlar. Bunun için “kişisel deprem eylem planı” önemlidir. Sarsıntı sırasında nasıl davranacağımızı, nereye sığınacağımızı, bina üstümüze yıkılsa da içeride nasıl canlı kalacağımızı düşünmeliyiz. 

SON SÖZ: Deprem bir doğa olayıdır. Aklımızı kullanırsak doğa ile baş edebiliriz.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.