Kırım'daki yüzüğün öyküsü

Kırım'daki yüzüğün öyküsü

18 Temmuz 2018 Çarşamba  |   Günlük

Osmanlı ve Rus imparatorlukları arasındaki Kırım Savaşı'na (1853-1856) katılan bir Türk askerine ait yüzük Kırım'daki Balaklava kent müzesinde sergileniyor.

Adının yazılmaması koşuluyla Medya Günlüğü'ne konuşan bir müze yetkilisi, " Bildiğimiz kadarıyla Kırım'ın başkenti Simferopol'de (Akmescit) yaşayan bir Rus kız, bir Türk'le evlenmiş, daha sonra Türkiye'ye yerleşmişler. Bir gün Türk damat, Rus eşine dedelerinden miras kalan tarihi yüzüğü göstermiş ve onun Kırım Savaşı'na katılan bir Türk askerine ait olduğunu söylemiş" dedi.

Müze görevlisinin verdiği bilgiye göre, bunun üzerine Rus gelin eşinden, 1834 yılı yapımı yüzüğün Kırım'daki Balaklava müzesine bağışlamasını rica etmiş. Türk damat da, eşinin isteği üzerine dedelerinden kalma yüzüğü müzeye bağışlamış.

Müze görevlisi, "Ben memurum, siyasi konulara girmek istemem ama Batı'nın kışkırttığı Kırım Savaşı'ndan ders almamız lazım. Rusya ve Türkiye hiçbir zaman savaşmasın"dedi.

Rusya'nın Osmanlı İmparatorluğu'ndan kabul edilmesi olanaksız talepler ileri sürmesi üzerine başlayan Kırım Savaşı, İngiltere ve Fransa'nın da Osmanlılara destek vermesi sonucu Rusların yenilgisiyle noktalanmıştı.

Fuad Seferov, Moskova

Fotoğraf: Balaklava Müzesi