'Kırım Platformu İngiliz projesi'

'Kırım Platformu İngiliz projesi'

23 Ağustos 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın Uluslararası Haber Ajansı Rossiya Segodnya'nın Genel Müdürü ünlü gazeteci Dmitriy Kiselyov, Ukrayna hükümeti tarafından Kiev’de düzenlenen Kırım Platformu projesini "sokak sirki" olarak nitelendirdi. Kiselyov'a göre, bu projenin arkasında İngiliz istihbarat bulunuyor. Toplantılara Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılması bekleniyor. 

Rus devlet haber kanalı Rossiya-24 televizyonuna konuşan Kiselyov, "Bunun adına sokak sirki. derler Cahil insanlara zarar vermek ve bir tür yanılsama yaratmak için kendi zehirli mantarlarını pişiriyorlar. Bu bir nevi bir şeyin taklidi... Hepsi hayal, hepsi kağıt üzerinde" dedi.  

Ünlü Rus gazeteciye göre, Kırım Platformu projesinin arkasında İngiliz istihbaratı var. Rus gazeteci, "Bu fikir Londra'da hazırlandı. Türkiye'yi iyi bilen bir adam olan Richard Moore, İngiltere'nin Ankara büyükelçisiydi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın arkadaşı, bu fikri (Kırım platformu) uluslararası bir projeye dönüştürdü" iddiasında bulundu. 

Ukrayna'nın Kırım'a sadece siyasi bir araç olarak ihtiyacı bulunduğunu ileri süren Kiselyov, "Türkler de, Kırım'ın kendilerine kalacağı konusunda gizlice umut besledikleri için bu platforma katılıyor" dedi.  

Rus gazeteciye göre ayrıca Kiev makamları, yarımadanın Ukrayna'nın bir parçası olarak kalacağına inanmadıkları için Kırım'ı geliştirmedi.

Kiev'de bugün yapılacak toplantılara 44 ülke ve uluslararası örgütten temsilciler katılacak.

Sputnik'e göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da, Ukrayna hükümeti tarafından Kiev’de düzenlenecek Kırım Platformu forumuna katılan ülkelerin pozisyonlarını not aldıklarını ve bundan gereken çıkarımları yaptıklarını belirtti. 

Etiketler:  Rusya