'Kırım açıklamasına karşı domateste virüs'

'Kırım açıklamasına karşı domateste virüs'

24 Eylül 2021 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın tarım ürünlerinin denetiminden sorumlu kuruluşu Rosselhoznadzor, Türkiye'den ithal edilen meyve ve domateste virüs tespit edildiğini açıkladı. RBK Ajansı, bu durumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kırım konusundaki açıklamaları ile ilişkilendirdi. 

RBK, "Erdoğan'ın Kırım ile ilgili sözlerinin ardından Rosselhoznadzor Türk domatesinde kırışıklık virüsü buldu. Bu, Erdoğan'ın BM'de 'Kırım'ın ilhakı' açıklamasının ardından birkaç gün sonra ortaya çıktı. Türkiye Cumhurbaşkanı yakında görüşmeler yapmak üzere Rusya'ya gelecek" diye yazdı. 

Rosselhoznadzor açıklamasına göre kurum yetkilileri, Türkiye'den gelen meyvelerde kahverengi monilia çürüklüğü , domateslerde ise kahverengi kırışıklık virüsü buldu. Rosselhoznadzor sunduğu bu bilgileri, 23 Eylül'de Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı videolu konferansta da ele aldı. Açıklamaya göre, Rus tarafı, tedarik edilen ürünler üzerinde bitki sağlığı kontrolünün güçlendirilmesini istedi ve Türk domateslerinde bulunan kahverengi kırışıklık virüsünün Rusya için bir karantina hastalığı olduğunu hatırlattı.  

Rusya'nın ünlü siyasi uzmanlarından Sergey Markov da, Rosselhoznadzor'un son açıklamasını, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Erdoğan arasındaki görüşme için hazırlıklar çok hızlı ilerliyor. 1. Erdoğan, Türkiye'nin Kırım'daki seçimleri ve Kırım'ın ilhakını tanımadığını söyledi. 2. Rosselhoznadzor, Türkiye'den gelen domates ve meyvelerde zararlı maddeler buldu" diye değerlendirdi. 

Etiketler:  Rusya