Kimler yoga yapabilir?

Kimler yoga yapabilir?

5 Eylül 2021 Pazar  |   Serbest Kürsü

Melek Ay

Önce yazımızın başlığına istinaden hemen cevabı verelim: Yogayı hayatına katmak isteyen herkes yapabilir. Özellikle yoga yapmanın gerçekten yaşı yok. 

Birlikte iki senedir yoga yaptığımız 74 yaşındaki öğrencimin, ilk başladığı günden bugüne aldığı yol gerçekten göz kamaştırıcı. Bugün geldiği noktada kendisine göre yaptığı şeyin isminin artık önemi yok. Durumunu, "Yol güzel, kendimi her dersten sonra çok iyi hissediyorum ve ışığıma sahip çıkıyorum" diye ifade ediyor.  

Düzenli ve disiplinli yoga derslerine aşkla katıldı ve katılmaya devam ediyor. Yoganın yanı sıra düzenli olarak doktorundan “manuel terapi” alıyor. Sonuç olarak kendisinin edindiği bazı kazanımlar: 

• Düzgün bir postür (duruş) ve beden farkındalığı. Sabah uyandığı andan yatağa gideceği süreye kadar bu farkındalığı en üst düzeyde tutabilme çabası. 

• Minimum seviyede ağrısız ve tutukluk yapmayan bir beden. 

• Gerek duruşların içerisinde nefesi kullanma becerisi gerekse nefes çalışmaları sonucunda iyi bir beden iç basınç kontrolü. 

• Meditasyon çalışmaları ile sinir sisteminde i tepkileri analiz edebilme ve duygulara dökerken kontrol edebilme becerisi ve dikkatin niteliğini merkezde tutabilme becerisi. 

Yoga için görüşme yaptığım bireyler genellikle kilo verme zorluğu, motivasyonsuzluk, tükenmişlik veya kronik ağrı gibi sebepler sunuyorlar. Ya da sosyal medyada gördükleri ileri seviye duruşlardan etkilenip kaçıncı derste baş üstü kalkabildikleri duruşa geçebileceklerini soruyorlar. “Esnek değilim, güçlü değilim, yaşım ileri, psikolojik problemlerim var, yine de yoga yapabilir miyim” en çok karşılaştığım sorular oluyor.  

Yeter ki bunların her biri tek başına, yogaya başlamak için bireysel engeller değil sebepler olabilsin. 

Ancak yoganın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Pratik ettikçe kendimiz için açtığımız bu alan bize iyi gelebiliyor. Kendimize alan açtıkça başkalarına da alan açmayı tekrar öğreniyoruz. Bu öğrenme hali dünyamızda kendimizi ayrı gördüğümüz her şeyle bütünleşmeye giden yola dönüşüyor. Yoga tam da bu hale büründüğümüzde, bu aydınlanma ile başlıyor.  

Ayrıca yoga en kadim psikanaliz yöntemlerinden biridir. Bize bizi anlatır. Yapabileceklerimizin çoğunun zihin tarafından sınırlandırıldığını öğretir. Sonuca değil sürece ve çabaya dem vurur. Zihin-beden-ruh sağlığını dengeli ve iyi halli kılmaya, cehaletin gölgesinden sıyrılmaya yönelik her dil, din ve yaştan bireyin hayatına katabileceği bir öğretidir.  

Günümüzde kronik hale gelmiş zihin-beden-ruh rahatsızlıklarına karşı bir sihirli değnek gibi de algılanmaması gerektiğini de düşünüyorum. Bu aşamada yoga eğitmenlerinin bir doktor olmadığını hatırlamamızda fayda var. Birey, doktoru ile tedavisini yürütürken yoga yapmayı elbette tercih edebilir. Deneyimli bir yoga eğitmeni bu konuda öğrencisine, bedeni ve nefesi zorlamadan ve adım adım gelişime alan açan bir pratik ile yardımcı olacaktır. 

Yeter ki tercih ettiğimiz uygulamalar alışkanlıklar doğrultusunda tepki vermek yerine, becerikli yanıt verme imkânını geliştirmeye vurgu yapsın. 

Namaste...