Kıbrıs dizisi: 'Özensizlik' ve 'sorumsuzluk'

Kıbrıs dizisi: 'Özensizlik' ve 'sorumsuzluk'

6 Nisan 2021 Salı  |   Köşe Yazıları

Hasan Erçakıca

Sorumsuzluk veya sorumlu davrandığını düşünenlerin özensizliği-ki bunlar sonuçta aynı kapıya çıkıyor-Kıbrıslı Türkler ile Türkiye arasındaki ilişkileri iyice berbat edecek. 

Bu konuda oldukça mesafe katedilmiş olmasına karşın sorumlu ve özenli davranması gerekenlerin henüz daha yeterli dersi almadıklarını kanıtlayan belirtiler var. Belli ki bu ilişki biraz daha kötüleşecek; sonuçta iyice berbat olacak ve içinden çıkılmaz bir hal alacak!

Bunun son örneği, Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi oldu. TRT tarafından yayınlanan bu “tarihi” dizi, Kıbrıslı Türklerin hiçbir kesimini memnun etmedi. 

Solcu ve barışçı geçinenler zaten “tarihin eşelenmesine” karşı çıkıyorlar. Sürekli olarak geçmişin acılarının gömülmesini, deşilmemesini telkin ediyorlar ve bir bahane bulup bu tür çalışmalara karşı çıkıyorlar. Dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bunu, “tarih barışçıl bir perspektiften anlatılmalıdır” diye ifade ediyor. Geçmişi unut, geleceğe bak! Geçmişte, düşlediğin geleceğin parçacıklarını bul, onları anlat! 

Kıbrıs sorununu eski parametreler ile çözmeye çalışmak yerine “iki devletli çözüm” peşinde koşulan bugünlerde, eskiyi deşecek bir dizinin TRT’de yayınlanmaya başlaması da solcu ve çözümcüler için rahatsız edici olmuştur sanırım. 

Peki milliyetçilere ve mücahitlere ne demeli? 

TRT’nin Bir Zamanlar Kıbrıs’ı, solcular kadar Türk Mukavemet Teşkilatı’nda fedakarca hizmet etmiş olan eski mukavemetçileri de rahatsız etti. Örneğin, hem silahı hem de kalemi ile Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine katılmış olan gazetecilerden Özcan Özcanhan, diziyi adeta infial ile karşıladı: 

Çok eleştirenler oldu. Beğenen azınlık da... Eksiklikler ve yanlışlar çok... Ama beni en fazla üzen, Kıbrıs Türkü'nün hiç direnmediği izleniminin verilmesidir. (…..) Arkadaşlarımın hakkını yedirtmem, onları unutturmam. Saygı ile selamlarım. Bu dizinin hazırlayıcıları, acaba sordu, aradı, duydu mu? KARA ÇETE, 9 EYLÜL, VOLKAN ne idi? 1950-55-58’e kadar bir avuç insanımızın, sopalarla, nacaklarla, küreklerle, kendinin yaptığı silah ve bombalarla canını, malını, namusunu korumaya yöneldiğini bilmiyorlarsa sorup öğrenebilir ve dizide ta başında yer verebilirlerdi.” 

Kıbrıs Türk Varoluş Mücadelesinin Önderi Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın aile bireyleri de TRT’nin dizisi hakkında öfke dolu demeçler veriyorlar; mesajlar yayınlıyorlar. 

Sonuç ortadadır: TRT kimseyi memnun edemedi. 
 

 

Sorumluluk ve özen 

Bu diziyi yayınlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin televizyonudur. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı bu dizinin galası için KKTC’ye gelmiş ve salgın ortamında bile olsa bir tören düzenlenmesine vesile olmuştur. Bu dizi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin finansmanı ile ortaya çıkmıştır. 

Bu diziyi sıradan bir firma yapsa tepkileri, “hata yapmışlar işte” diyerek geçiştirmek mümkün olabilecekti. Şimdi yok! 

Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC yetkilileri yapılanlara gösterilen tepkileri dikkate alarak yapılacakları daha bir özenle yapmak zorundadırlar. Türkiye-KKTC ilişkilerinin giderek kötüleşmesinin nedeni bu özensizliktir. Bu tür davranışlar o kadar uzun bir zamandan beri tekrar ediliyor ki, bu yaklaşımları “sorumsuzluk” olarak nitelemek kaçınılmaz olmuştur. “Sorumsuzluk” demezsek, “kasıtlı” demek zorunda kalacağız: Taammüden; düşünülmüş ve planlanmış...

Belki ona da sıra gelecektir. Belki de bir süre sonra, “siz bunları bilerek ve isteyerek yapıyorsunuz” demek zorunda kalacağız ama bunun kimseye bir faydası da olmayacak. Ölen ölmüş ve çoktan gömülmüş olacaktır!