KGAÖ'de PKK çatlağı

KGAÖ'de PKK çatlağı

18 Şubat 2022 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Moskova'da yayınlanan Kommersant gazetesi, Rusya ve beş eski eski Sovyet cumhuriyetinin oluşturduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nde (KGAÖ) PKK'nın da aralarında bulunduğu nedenlerden terör örgütleri listesinin hazırlanamadığını yazdı.

Kommersant gazetesine konuşan KGAÖ Genel Sekreteri Stanislav Zas, teşkilata 6 ülkenin tümü tarafından tanınacak tek bir terör örgütü listesi düzenlenmesi fikrinin uygulanmasının ciddi zorluklarla karşı karşıya kaldığını söyledi. Valday Uluslararası Tartışma Kulübü'nün düzenlediği “Yeni Bir Çağda Kolektif Güvenlik” başlıklı konferansta konuşan Zas, “Bize böyle bir görev verildi. Örgütleri terörist olarak tanımak ve teşkilatımızda böyle bir liste oluşturmak için bir mekanizma geliştirdik” dedi.  

Ancak sürecin çıkmaza girdiğini belirten KGAÖ Genel Sekreteri, "Ama şimdi işler tıkandı. Ellerinde terör örgütleri listesi olan 4 ülke var. Bu listeler birbiriyle örtüşmüyor. Herkesin kendi terör örgütleri listesi var. Ayrıca bazı ülkelerin hukuki altyapısı da henüz hazır değil” diye konuştu.  

PKK örneğini veren Kommersant gazetesi, "KGAÖ ülkeleri arasında hangi örgütün terör örgütü olarak kabul edilip, hangilerinin edilmemesi gerektiği konusunda farklılıklar bulunuyor. Özellikle Rusya, Türkiye'de faaliyet gösteren Kürdistan İşçi Partisi'ni (PKK) terörist olarak tanımıyor. Kırgızistan ve Kazakistan ise Ankara ile dayanışma içinde olmalarından ötürü örgütü terörist kabul ediyor" diye yazdı.  

KGAÖ bünyesinde tek bir terör örgütleri listesi oluşturma fikri 2018 yılında ortaya çıkmıştı. Kommersant'a göre o tarihten bu yana bu konuda herhangi bir ilerleme sağlanamadı. Tacikistan Devlet Başkanı İmamalii Rahman da, KGAÖ Güvenlik Konseyi'nin Ocak ayında yapılan toplantısında bu konuda sitemde bulunmuştu.  

15 Mayıs 1992 tarihinde kurulan KGAÖ'ye Rusya, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan üye. "Rusya'nın NATO'su" olarak da adlandırılan örgüt, Kazakistan'da yaşanan iç karışıklıklar sırasında ilk kez barış gücü askerleri göndermişti
 

Etiketler:  Rusya