Kenan Akın hayatını kaybetti

Kenan Akın hayatını kaybetti

30 Aralık 2020 Çarşamba  |   Günlük

Türkiye ve Ortadoğu gazeteleri ile TGRT'de genel yayın yönetmeni olarak görev yapan duayen gazeteci Kenan Akın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.  

Akın, koronavirüse yakalanarak hastanede tedavi altına alınmıştı. Bir süredir tedavisi süren 76 yaşındaki duayen gazeteci, organ yetmezliği sebebiyle hastanede hayatını kaybetti. Basın camiasının önemli simaları arasında yer alan Akın'ın vefatı sevenlerini üzüntüye boğdu. 

Kimdir? 

1944 yılında Mardin'de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu'nu bitirdi. 1960 yılında muhabir olarak mesleğe başladı. Tercüman, Güneş, Günaydın ve Sabah gazetesinde Burhan Felek, Abdi İpekçi, Haldun Taner, Sabri Esat Siyavuşgil gibi ustalarla çalıştı. 

1980-85 yılları arasında Tercüman gazetesinde yayın danışmanı, Güneş gazetesinde yayın koordinatörü oldu. 1992 yılında Türkiye Gazetesi Yayın Yönetmenliği görevine getirildi. Bu görevi değişik sürelerde üç defa üstlendi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim görevlisi olarak dersler verdi. 

Türkiye'nin en uzun soluklu meslek dergilerinden birisi olan Babıali'yi çıkardı. Basın Konseyi üyeliği yaptı. Yeniçağ Gazetesinde köşe yazıları yazdı. TGRT'nin kurucuları arasında yer alan Akın, TV 8'de de Yönetim Kurulu Başkanvekili olarak görev yaptı. Yazdığı kitap ve makalelerle bir döneme ışık tuttu. İsa Yusuf Alptekin, Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, Enver Sedat, Saddam Hüseyin, Yaser Arafat, Muammer Kaddafi, Kral Abdullah, Kral Hüseyin, Ziya'ül Hak, Ebuzfez Elçibey, Mustafa Cemil Kırımoğlu, Haydar Aliyev'in de aralarında bulunduğu Türk ve İslam dünyasının önemli devlet adamlarıyla röportajlar yaptı. Çeşitli basın kuruluşlarından çok sayıda ödül aldı. Akın, iki çocuk babasıydı.

(Medyaradar)