Katledilmesinin 31. yılı

Katledilmesinin 31. yılı

7 Mart 2021 Pazar  |   Günlük

Türk basının sembol isimlerinden, gazeteci Çetin Emeç'i aramızdan ayrılışının 31. yılında saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve yazarı olan Emeç, 7 Mart 1990'da İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

Basın Konseyi'nin yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklama şöyle:

"Türk basınına getirdiği yenilikler ve yaptığı hizmetlerle büyük iz bırakan Çetin Emeç’i, alçakça suikastla katledilişinin 31’inci yıl dönümünde özlemle anıyoruz.  

Gazeteci Çetin Emeç, 7 Mart 1990 günü evinden Hürriyet gazetesindeki işine gitmek üzere otomobiline bindiği sırada, pusu kuran tetikçilerin hedefi oldu. Hainler açtıkları ateşle Çetin Emeç’i ve şoförü Sinan Ercan’ı öldürüp kaçtı. Halkın gerçekleri öğrenmesinden korkan, özgür basın ve demokrasi düşmanlarınca gerçekleştirilen bu suikast, aradan geçen bunca yıla karşın maalesef tam olarak aydınlatılmadı, arkasındaki karanlık odaklar ortaya çıkarılmadı.  

Yönettiği gazete ve dergilerle basında çığır açan Çetin Emeç, yaşamı boyunca ifade ve basın özgürlüğünden asla taviz vermeyen bir gazeteciydi. O aynı zamanda basınımızın yüz akı olan onlarca gazeteci yetiştirdi.  

Basın Konseyi olarak, basınımıza büyük ve unutulmaz hizmetleri olan  Çetin Emeç’i katledilişinin 31’inci yıl dönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz."