Karikatürist  Latif Demirci hayatını kaybetti

Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti

5 Haziran 2022 Pazar  |   Günlük

"Press Bey ve Media Hanım", "Muhlis Bey", "Mithat ve Mirsat", "Arap Kadri" gibi unutulmaz tiplemeleriyle Türkiye'de karikatür sanatının önde gelen isimlerinden olan Latif Demirci hayatını kaybetti. 

61 yaşında olan Latif Demirci, bir süre önce kalp ameliyatı geçirmişti. DHA'nın aktardığına göre Demirci, dün sabah evinde düştü ve özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Bugün saat 06.00'da yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. 

Hürriyet Kitap Sanat haberi, "Gazetemizin usta çizeri sevgili Latif Demirci'yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hayata, gündeme zekice bir mizahla baktığı tüm çizgileri bizimle… " diyerek sosyal medyadan duyurdu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yayınladığı mesajda, "Latif Demirci'in ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz. Değerli karikatürist Latif Demirci'yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Latif Demirci’nin ailesinin, çalışma arkadaşlarının, basın topluluğumuzun acısını paylaşıyor, baş sağlığı ve sabır diliyoruz" dedi.

Karikatürist Musa Kart Twitter hesabından Demirci'nin bir karikatürünü paylaştı ve "Büyük ustaydı Latif, karikatüre adanmış bir hayat yaşadı. Erken gelen ölümü yüreğimi acıttı. Çok üzgünüm, çok..." diye yazdı.

Kimdir?

Kariyerine genç yaşta Gırgır ve Fırt dergilerinde yaptığı çizimlerle başlayan Latif Demirci, Fırt'ta 'Tarzan' ve Gırgır'da esprilerini Behiç Pek'in bulduğu 'Muhlis Bey' tiplerinin çizeri olarak geniş bir hayran kitlesi edindi. Kuruculuğunu yaptığı Hıbır ve onun devamı HBR Maymun dergilerinin kapanmalarından sonra mizah dergiciliğini bırakarak gazeteler ve dergiler için çalışmaya başladı. 

90’lı yıllarda yurtiçi ve yurt dışında karikatür sergileri açan Demirci, kitap kapakları, poster ve çizgi film çalışmalarında da bulundu. Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi yayınların da kadrolarında yer alan Demirci, uzun süredir Hürriyet gazetesi için çalışıyordu. 

Demirci, Canavar Koyun Orhan, Muhlis Bey, Arap Kadri, Mithat-Mirsat ve son olarak da Press Bey gibi pek çok ünlü karikatür tipi yarattı. 

2015 yılında Sedat Simavi Karikatür Ödülü'nü almıştı.

(Cumhuriyet, Medya Günlüğü)