'Kardeşlerin arasına girilmez'

'Kardeşlerin arasına girilmez'

30 Kasım 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yapmak istediğine ilişkin açıklamasına Moskova'dan “kardeşlerin arasına girilmez” tepkisi geldi. 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan'ın önerisi için, "Ukrayna'nın doğusundaki krizin tarafı değiliz" diyerek diplomatik bir üslupla olumsuz yanıt verdi. 

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi Sergey Tsekov, NSN radyosuna yaptığı açıklamada, "Kardeş Rusya ve Ukrayna, Erdoğan'ın arabuluculuğu olmadan anlaşır" dedi. 

Moskova ile Kiev'in sorunların çözümü için doğrudan diyalog yürütmesi gerektiğine işaret eden Rus senatör, "Kardeş ülkelerin arabulucuya ihtiyacı yok. Türkiye'nin Kırım'ı Rusya'nın bir parçası olarak tanımadığı ve sürekli olarak farklı seviyelerde konuştuğu gerçeği göz önüne alındığında, bu arabuluculuk konusunda şüphelerim var" dedi. 

Radyoya konuşan diğer Rus senatör Olga Koviditi de “Erdoğan kendisini arabulucu olarak önermeden önce, Minsk anlaşmalarının BM Güvenlik Konseyi'nin özel bir kararıyla onaylandığını dikkate almalı. Türkiye Cumhurbaşkanı Karadeniz'deki durumdan endişe duyuyorsa, neden Bayraktar SİHA'larını Ukrayna'ya satıyor" diye sordu. 

Rus parlamentosu üyesi Mariya Butina da, Daily Moscow haber sitesine yaptığı açıklamada, Ankara'nın bölgeyle ilgili belirsiz davrandığını kaydederek, "Türkiye yönetimi, çatışmanın çözümüne katkıda bulunamayacak bir konumda" dedi. 

Gazeta.ru haber sitesine konuşan diğer bir Rus milletvekili Leonid Kalaşnikov da, "Eğer, Erdoğan Kırım'ın dönüşü konusunu tekrar gündeme getirirse o zaman, bu durumda Rusya Türkiye'nin söz konusu arabuluculuk önerisini reddedecek. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler ortaklık niteliğinde. Fakat, Kırım konusunda taraflar arasında görüş ayrılığı var. Moskova için Ankara'nın tutumu kabul edilemez" dedi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Milletler Arası Konseyi üyesi Bogdan Bezpalko da, Life.ru haber sitesine yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın açıklamasını, "Ankara, siyasi bir oyuncu olarak konumunu güçlendirmek istiyor... Türkiye ve Ukrayna arasında Bayraktar SİHA'ları konusunda iş birliği güçlendi. Bu, hiçbir şekilde Rusya-Ukrayna ilişkilerindeki sorunun çözümüne katkı sağlamaz" sözleriyle değerlendirdi.

Etiketler:  Rusya