Karantinada küçük bir mutluluk

Karantinada küçük bir mutluluk

20 Mart 2020 Cuma  |   MG Özel

Evet, yeni tarih 3 Mayıs... Okullar, daha doğrusu İtalya’da her yer bu tarihe kadar kapalı, sadece hastaneler, eczaneler ve süpermarketler açık. 

Aslında ilk yasaklar başladığında eşimle sadece online alışveriş yapma kararı almıştık. Kendisi doktor, “Ne kadar az temas kurarsak bu durumdan hasar almadan kurtulma şansımız artar” diyor. Benim alerjik astımım var, onun için çok dikkatli davranmam gerekiyor!  

Fakat bir aksilik oldu… 

Marketten ay sonunda gelecek sipariş listemize bir kaç şey daha katmak istedik ve online ekleme yapmak için ‘değiştir’ tuşuna bastık ve her şeyi bir anda mahvettik! Sanki yeni bir sipariş vermişiz gibi hem liste hem de teslim tarihi değişti. İkimiz de donup kaldık. Biraz daha birbirimize aptal aptal bakmaya devam edersek o tarih daha da uzağa atacak diye korkmaya başladım. 

Eşim bana bakıyor, ben ona bakıyorum. “Panik yapmaya gerek yok, sorun değil gideriz sıraya gireriz alışverişimizi yaparız” dedim. İçimden, “Evdeki erzak bitmek üzere ama yine de bir hafta yeter bize, paniğe kapılmaya gerek yok...” diye kendime telkin yapıyorum. Paniklediğimi anlasın istemiyorum çünkü zaten adamcağızın kafası kim bilir ne halde. 15 dakika kadar elimizden geldiğince sakin kalmaya çalışarak siparişimizi veriyoruz. Sonuçta teslim tarihi olarak 16 Nisan’ı veriyorlar. 16 Nisan! Yani yaklaşık bir ay sonra... Sanki hiç önemli değilmiş gibi davranıyorum. 

Evde yiyecek içecek ne varsa yüksek sesle saymaya başlıyoruz. Biz konuşurken odasından bizi dinleyen bir de kızımız var, o da hep aklımızda. Durumun ciddiyetinin yükü onun da omuzlarında, huzurunun kaçmasına kesinlikle izin vermek istemiyorum.

Sakinleşmek için derin derin nefes alıp veriyorum. O anda aklıma bir fikir geliyor. Eşim akşam çöp atmaya giderken köşedeki Pakistan bakkalından telefon numarasını almasını öneriyorum. Bunu duyunca bakıyorum o da rahatlıyor. “Harika, tek temas olacak. Bakkalın içine girmeden uzaktan sorarım” diyerek elinde çöp torbasıyla evden çıkıyor. 

Az sonra, neredeyse bir dakika bile geçmeden eşimden whatsapp’tan fotoğraflı bir mesaj geliyor. Bakkala sormasına gerek kalmamış çünkü adam bütün sorularımızın cevabını kapıya yazıp asmış. 

Zaten, ondan hiç şüphem yoktu çok çalışkan, dürüst ve akıllı bir adamdı Pakistanlı bakkal. Yıllardır zaman zaman oradan da alışveriş yapıyoruz; fiyatları çok makul. 

Telefon numarasını alınca hemen sipariş verdim. 10 dakika sonra sebzeden meyveye bütün siparişlerim kapıya geldi. 

Sevindim...

Bu zor günlerde beni en mutlu eden şeylerden birisi de, alışveriş yaptığımız yerlerde fiyatların hiç artmaması.

Ama maalesef hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bu yazıya nokta koymaya hazırlanırken yine kötü haberler geldi.

Burada, Modena'da salı günü yedi, çarşamba günü altı, perşembe günü de 12 kişi hayatını kaybetti. Her gün ortalama 6-7 kişi ölüyordu, dün iki katına çıktı.

Az önce parkları da kapadılar...

Yeşim Hatapkapulu, Modena-İtalya

İlk yazıyı okumak için tıklayın: http://medyagunlugu.com/haber/karantinada-yasamak-46727

Etiketler:  Yeşim Hatapkapulu