Karadeniz'de Rus-Türk zirvesi

Karadeniz'de Rus-Türk zirvesi

14 Kasım 2017 Salı  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmede iki ülkeyi ilgilendiren pek çok konu ayrıntılı olarak ele alındı.

Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde yapılan zirve, iki saat 10 dakika süren ikili görüşmenin ardından heyetler halinde yapılan görüşmeyle sürdü. Toplam dört saati aşan zirvenin sonunda iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Putin, ilişkilerin Rus uçağının düşürüldüğü 24 Kasım 2015'in öncesindeki seviyeye geldiğini belirtti ve bu duruma örnek olarak ticaret hacminin yüzde 36 oranında artmasını gösterdi.

Putin, Erdoğan'la Suriye'de gelişmeleri ele aldıklarını ve soruna ülkenin toprak bütünlüğü temelinde çözüm sağlanması konusunda anlaşmaya vardıklarını belirterek, "Diyalog şartları oluşmaya başladı"dedi.

Erdoğan'la Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'ni de konuştuklarını söyleyen Putin, ilgili Rus kurumu Rosatom'un somut çalışmalara en kısa zamanda başlayacağını, ilk reaktörün 2023 yılında devreye gireceğini açıkladı.

Erdoğan da, Putin'le ikili ilişkilerin derinleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtirken, bu yılki ticaret hacminin 15 milyar doları aştığını söyledi. Cumhurbaşkanı, ekonomik ilişkilerin daha da ilerleyebilmesi için iş adamlarına yönelik vize başta bütün engellerin kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Erdoğan, Akkuyu'da önümüzdeki haftalarda temel atma töreni yapılacağını, Putin'in programı uygun olması halinde törene katılmasını arzu ettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı, S-400 füzelerinin alımını kastederek, "Rusya ile savunma sanayi alanında atılan ortak adımları çok önemsiyoruz"dedi.

Tıpkı Ankara'daki son basın toplantısında olduğu gibi iki lider gazetecilerden soru almadı.

Basın toplantısında yapılan açıklamalara bakıldığında en somut adımın Akkuyu konusunda atıldığı sonucu çıkıyor. Rusya uzun süredir, santralin üretime lisansının çıkmasını ve iki ülke arasında varılan anlaşmaya göre, projenin yüzde 49'unun sahibi olacak Türk şirketlerinin yatırım yapmasını bekliyordu. Putin ve Erdoğan'ın ayrıntılara girmemekle birlikte santralin temel atma töreninin çok yakında yapılacağını söylemesi, pürüzlerin giderilmesi ya da görüş ayrılığı bulunan konuların projenin daha fazla gecikmesini engellememesi gerektiğini konusunda anlaşmaya varılması olarak yorumlanabilir.

Suriye konusunda tarafların genel açıklamalarla yetinmesi Rusya'nın düzenleyeceği Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne PYD'nin katılımı konusundaki anlaşmazlıkta bir uzlaşma sağlanamaması olarak görülebilir. Türkiye PYD'nin toplantıya katılımına sert tepki göstermişti.

Bir bütün olarak değerlendirildiğinde Soçi zirvesinden çıkan en somut sonucun, ilişkilerin daha da derinleştirilmesi konusunda liderlerin görüş birliği içinde bulunması olduğu görünüyor.