Karadeniz'de kritik zirve

Karadeniz'de kritik zirve

5 Ağustos 2022 Cuma  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki zirve Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde yapıldı. İki liderin baş başa ve heyetler halinde yaptığı görüşmeler yaklaşık dört saat sürdü.

Görüşmelerin tamamlanmasından sonra yapılan ortak açıklamada, "Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettikleri öneme işaretle, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir" denildi. Ortak açıklamada, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin bundan sonraki toplantısının Türkiye'de düzenlenmesine karar verildiği duyuruldu. Zirveyle ilgili olarak gazetecilere bilgi veren Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğal gazın parasını kısmen rubleyle ödemesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Ukrayna savaşının 24 Şubat'ta başlamasından sonra Rusya'yı ziyaret eden ilk NATO üyesi bir ülkenin lideri olan Erdoğan görüşmenin başında yaptığı konuşmada, Mersin'deki Akkuyu santralinin planlandığı gibi 2023 yılında tamamlanmasının çok önemli olduğunu, bu konuyu da görüşmede karar bağlayacaklarını belirtti ve şunları söyledi:

"Heyetlerimizin Türkiye'de yaptığı görüşmeler verimli geçti. Birçok konu ele alındı. Şimdi bizim buna nokta koymamız, Türkiye-Rusya ilişkilerinde farklı bir sayfa açacak. Gerek enerji, gerek Karadeniz hattında tahıl konusunda atılan adımlar, ulaşımla ilgili atılan adımlar. Suriye'deki gelişmeleri de bu vesileyle ele alacağız. Terörle mücadelede iş birliği önem arz ediyor. Bugün dünyanın gözü Soçi'de. Bizim yapacağımız görüşmelerden sonra bunlara verilecek olan cevaplar, onları belirli istikamette yönlendirilecek. 

Ukrayna tahıl krizinin çözümündeki katkısı nedeniyle Erdoğan'a teşekkür eden Putin, Türk Akımı'nın Avrupa'daki en önemli gaz arterlerinden biri olduğunu belirtti ve Avrupa'daki tüketiciler gaz alabildikleri için Türkiye'ye teşekkür etmeli" diye konuştu.

"Suriye konusunda Erdoğan'ı ilgilendiren tüm meseleleri muhakkak ele alacağız, göz ardı etmeyeceğiz" diyen Putin, karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için Erdoğan'la mutabakat zaptı imzalamayı umduğunu söyledi. Rusya lideri ayrıca, iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yılın ilk beş aylık döneminde geçen yıla göre iki kat arttığına dikkat çekti.

 

 

Son olarak yaklaşık 20 gün önce Tahran'da görüşen iki liderin Suriye ve Ukrayna dışında iki ülkeyi ilgilendiren siyaset, ekonomi ve enerji konularını ele alması bekleniyor. Görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenlenmesi planlanmıyor.

Soçi ziyaretinde Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir eşlik ediyor.

Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı

Etiketler:  Rusya