'Karadeniz gazı yakında zor'

'Karadeniz gazı yakında zor'

11 Ağustos 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın önde gelen enerji uzmanlarından Doç. Dr. Stanislav Mitrahoviç, Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu doğal gazı Rusya ve Azerbaycan gibi tedarikçilere karşı pazarlık kozu olarak kullandığını ileri sürdü. 

Başbakanlık'a bağlı Finans Üniversitesi öğretim görevlisi olan ve Ulusal Enerji Güvenliği Fonu'nun uzmanları arasında yer alan Mitrahoviç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Karadeniz gazının ilk fazını 2023'e yetiştirmek için hem masabaşında hem de sahada büyük bir emek harcanıyor" sözlerini değerlendirdi.  

Rus Polit Ekspert dergisine konuşan enerji uzmanı, son 15 yılda Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de Mısır, İsrail, Kıbrıs Rum Kesimi ve Romanya'nın önemli yataklar bulduğunu hatırlattı. Mitrahoviç, "Tabii bir yandan Türklerin de bir şeyler keşfettiği varsayılabilir. Öte yandan Erdoğan'ın bir şey bulduklarını ve yakında çıkarmaya başlayacakları açıklaması, daha uygun müzakere koşulları elde etmek için propaganda amaçlı. Yani Rusya ve Azerbaycan gibi gaz tedarikçilerine, 'Görüyorsunuz, bizde de var' mesajı vermek istiyor. Fakat, orada gerçekte ne kadar büyük hacimde gaz var, çıkarması ne kadar karlı ve ne zaman çıkarılabilir, mesele burada" dedi. 

Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de çok sayıda yatak bulunmasına rağmen, Romanya'nın üretim hacminin düşük olduğunu belirten Mitrahoviç'e göre, Norveç'in deneyimi de gazın bulunmasından üretimin başlamasına kadar uzun yılların geçtiğini gösteriyor. 

Rus uzman Türkiye'nin kendi kategorisinde gelişmiş bir ülke olduğunu, ancak yine de teknoloji açısından Norveç veya ABD seviyesinde olmadığını söyledi. 

Türkiye'nin gaz çıkarmayı başlamayı düşünse bile bunun önümüzdeki yıllarda olmayacağına ileri süren Rus uzman, "Çünkü o zaman Ankara, Rus Gazprom veya Azerbaycan'ın SOCAR şirketinden indirim almayabilir. Ayrıca, dış gözlemcileri denetleyen şirketlerden onay beklenmesi de gerekiyor" dedi. 

Enerji uzmanı, "Önümüzdeki 5-10 yılda gaz üretiminin artması oldukça yüksek bir ihtimal. Ancak Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda enerji bağımsızlığına kavuşacağına inanmıyorum. Beş yıl içinde bu kadar büyük yani Gazprom'un tedarikini ya da Azerbaycan, İran veya sıvılaştırılmış gaz tedarikçilerini gereksiz kılacak olan ölçekli üretimin başlaması muhtemel değil" iddiasında bulundu.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/uzman-gozuyle-karadeniz-gazi-47722

Etiketler:  Enerji Rusya