'Karabağ'da gökyüzüne Türk İHA'ları hâkim'

'Karabağ'da gökyüzüne Türk İHA'ları hâkim'

5 Ekim 2020 Pazartesi  |   Günlük

Rus İzvestiya gazetesi, Dağlık Karabağ semalarına “Türk Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının tamamen hakim olduğu" yorumuna yer verdi.

Gazeteye değerlendirmede bulunan Aleksey Hlopotov adlı askeri uzman, “Gökyüzüne tamamen insansız hava araçları hakim. Ermenistan'ın tankları İHA’lar karşısında savunmasız durumda. Eski tip tanklar artık tarihe karışıyor” dedi. 

Yazıda ayrıca, eylül ayı içinde Azerbaycan ordusunun Bayraktar TB2‘leri kullanarak Ermenistan’a ait dokuz hava savunma sistemini imha ettiği bilgisine yer verildi. 

Gazete, Defence Express dergisinin, son yıllarda Suriye ve Libya’da Baraktar İHA’larla en az 23 Rus yapımı Pantsir-S1 füze sisteminin vurulduğu iddiasına da dikkati çekti. 

Samuel Bendett isimli analist, Rus yapımı insansız hava araçlarının, Çin, İran, Türk ve ABD yapımı benzerlerinden geride kaldığı yorumunu yapmıştı. 

Daha önce Moskovski Komsomolets gazetesinde yayınlanan bir analizde, "Ermeni hükümetinin Türkiye'nin İHA'larının Ermenistan'a karşı savaştığı iddialarının doğru olmadığı, bunların sadece Azerbaycan tarafından satın alındığı bilinen ve Azeri uzmanlarca kullanılan Türk yapımı İHA'lar olduğu, Azerbaycan'ın ayrıca İsrail yapımı İHA'lar da kullandığı" vurgulanmıştı.

(TürkRus.Com)