'Kapalı kutu Putin' belgeseli

'Kapalı kutu Putin' belgeseli

1 Mart 2022 Salı  |   Günlük

Gazeteci Cüneyt Özdemir Youtube kanalında, uzun süredir ama özellikle son haftalarda dünyada en çok konuşulan lider olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında bir belgesel yayınladı.

"Putinizm: Oraksız Çekiç" belgeselinde Putin'in hayat hikayesi ve 2000 yılına iktidara gelmesinden sonra izlediği iç ve dış politika ayrıntılı olarak anlatıldı. eski ABD'li diplomat Matthew Bryza ve Putin hakkında kitap yazan Milliyet gazetesinin eski Moskova muhabiri Cenk Başlamış da programa konuk oldu ve Rusya lideriyle ilgili izlenimlerini paylaştı.

Putin'den "sert ve sağlam bir lider" diye söz eden Bryza, ABD'de özellikle Cumhuriyet Parti'de olumlu bir imajı olduğunu söyledi. Bryza, "Eski Başkan Donald Trump, Erdoğan gibi Putin'i övüyordu. Yapacağını söylediği şeyi yapan bir lider. Ama son Ukrayna olayıyla ABD ile Avrupa'yı birleştirdi. Ayrıca, Washington'da dünyanın en yozlaşmış liderlerinden biri olarak görülüyor" dedi.

Başlamış ise, Putin'le ilgili kitapta en büyük sorunun kendisiyle ilgili kaynak bulunmaması olduğunu söyledi ve "Şu anda onunla ilgili olarak dünyada dolaşan bilgilerin neredeyse yüzde 95'inin kaynağı bizzat Putin" dedi. Başlamış, Putin'in en büyük başarısının dış politika hamleleri olduğunu belirtti ve "Bu sayede Ruslar kendilerini yeniden büyük ve güçlü bir ülkenin vatandaşları gibi hissetmeye başladı" diye konuştu.

Özdemir programı, "Geçici bir fenomen mi yoksa adıyla ilelebet tarihe geçecek bir lider mi olacak" sorusuyla kapattı.