'Kanal İstanbul Montrö'yü değiştirmez'

'Kanal İstanbul Montrö'yü değiştirmez'

27 Haziran 2021 Pazar  |   Günlük

Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında inşa edilecek İstanbul Kanalı'nın Montrö Sözleşmesi'nin uluslararası yasal rejimini değiştirmeyeceğini söyledi. 

Rus basınına konuşan Verhov, “İstanbul Kanalı'nın yapım ihalesi resmi olarak henüz açıklanmadı, bu nedenle projenin teknik detayları bilinmiyor. Bu bilgiler olmadan, bu konuda herhangi bir yorum yapmak zor. Ancak aynı zamanda çeşitli spekülasyonlara da yenik düşmemek gerekiyor. Bir Montrö konvansiyonu olduğunu anlamalısınız. Bu, 1936'da imzalanmış uluslararası bir belgedir" dedi. 

Sözleşmenin, Boğaziçi ve Çanakkale boğazlarından geçiş prosedürünü düzenlediğini ve ayrıca Karadeniz ve Karadeniz dışı devletlerin savaş gemilerinin toplam tonajına, Karadeniz'de kalma süresine sınırlamalar getirdiğini hatırlatan Yerhov, "Bu çok önemli. Ek bir su yolunun varlığı veya yokluğu, sözleşme ile belirlenen uluslararası yasal rejimi değiştirmez. Aynı zamanda, böyle büyük ölçekli bir projenin uygulanmasının, söz konusu olduğunda ve söz konusu olduğunda, önemli miktarda finansal kaynak ve zaman gerektireceğini anlamak gerekir ”dedi.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya