Kadınlar susmuyor

Kadınlar susmuyor

23 Temmuz 2020 Perşembe  |   Günlük

Change.org'da başlatılan "Kadına karşı işlenen suçlarda erkeklere verilen iyi hal, ceza ve tahrik indirimlerinin kaldırılması" kampanyası, Pınar Gültekin cinayetinin ardından hız kazandı.

Özgecan Aslan'ın öldürüldüğü 11 Şubat 2015’ten sonra başlayan kampanyada bir 1 milyonu aşkın imza  toplanmış, kadına yönelik suçlarda erkeğe iyi hal, ceza ve tahrik indirimlerinin kaldırılmasıyla ilgili olarak TBMM'ye yasa önerisinde bulunulmuş ancak kabul edilmemişti.

Gültekin cinayetinin ardından kampanya tekrar gündeme geldi ve yoğun bir katılım başladı.

Change.org'da konuyla ilgili olarak verilen bilgi şöyle:

"Üzülerek söylüyoruz ki, Özgecan Arslan’dan sonra yüzlerce kadın daha, erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti, kaybetmeye devam ediyor.

Bugün hâlâ, eşini öldüren bir erkek sadece duruşmada kravat taktığı için indirim alabiliyor. Aynı şey bir kadın için geçerli değil. Bir kadına tecavüz eden erkek, kadın mini etek giydiği için tahrik indirimi alıyor. 

Biz bunun yanlış ve adaletsiz bir uygulama olduğunu anlatmak istiyoruz.Kadına karşı işlenen suçlarda erkeklere verilen iyi hal, ceza ve tahrik indirimleri kaldırılana kadar mücadelemize devam edeceğiz."

Perşembe sabahı itibarıyla kampanya imza verenlerin sayısı bir milyon 315 bini geçmiş durumda.

İmza kampanyasına katılmak için tıklayın