'Kadına soran yok'

'Kadına soran yok'

20 Aralık 2020 Pazar  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, kadının suçlandığı bir haberle ilgili olarak haberi yapan ajansla kullanan medya kuruluşlarını şöyle eleştirdi:

"Kadın her zaman başrollerde, mağdur da olsa sanık da olsa hep haberin temel öznesi. Bizim medyanın değişmez kuralı bu. Kadın haberleriyle ilgili onca kılavuz hazırlandı, kadın örgütleri o kadar eleştiri yağdırdı, bir türle değişmiyor Babıali günlerinden kalma bu “altın” kural. 

“Kadın doktor, doktor eşine koronavirüs bulaşsın diye ‘tükürdü’ iddiası”, “Ben korona pozitifim, sen de olacaksın’ demiş” ve “Doktor bu ne?” başlıklı haberlerde de aynı kural uygulanmış. 

Doktor kadının albenili bir fotoğrafı internet sitelerinde ve basılı gazetelerde haberlerin hemen hepsinin tepesinde. 

Peki kadın gerçekten suçlu mu?   

Peki kadın doktor ne yapmış, böyle bir haberin temel öznesi olmak için?  Gerçekten suçlu mu bu kadın? Haberlere bir bakalım. Demirören Haber Ajansı’nın Samsun’dan geçtiği haber, özetle şöyle: 

“Samsun’da doktor Mustafa O.İ., Covid-19 testi pozitif çıkması üzerine ev karantinasına alınan doktor eşi Fulya İ.’nin çıkan tartışmada yüzüne tükürüp, hastalığı kendisine bulaştırmaya çalıştığı iddiasıyla şikayetçi oldu. 

Eşinin kendisini ısırıp, eline aldığı tükürüğü zorla ağzına sokmaya çalıştığını da öne süren Dr. Mustafa O.İ., test sonucu negatif çıkmasına rağmen tedbir amaçlı uygulanan karantina süresini tamamlaması için başka adrese yerleştirildi. 

Olay, geçen hafta, Bafra ilçesinde meydana geldi. Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde görevli Dr. Fulya İ., Alaçam Devlet Hastanesi’nde görevli doktor eşi Mustafa O.İ.’nin yanına Bafra’ya geldi. Görülen semptomlar üzerine Dr. Fulya İ.’ye hastanede Covid-19 testi yapıldı. Test sonucu pozitif çıkan Fulya İ. ile test sonucu negatif çıkan eşi, evlerinde karantinaya alındı.” 

DHA’nın dün öğle saatlerinde geçtiği haber, Cumhuriyet, Sözcü, TRT Haber, Hürriyet, NTV, Timetürk, Yeni Asır, T24, Oda TV, Karar, Sputnik, Akşam, Milliyet başta olmak üzere çok sayıda internet sitesinde hemen hiç değiştirilmeden biraz değişik başlıklarla kullanıldı. Televizyonlarda da yayımlandı. 

Bugün ise Akşam, Sözcü, Posta gazetelerinde ilk sayfada, Hürriyet’te ise üçüncü sayfada yer verildi. 

Fakat haber tümüyle erkeğin kadınla ilgili suçlamalarına dayanıyordu. DHA’nın bu haberle ilgili geçtiği görüntülerde de sadece erkek doktorun olayla ilgili anlatımına yer verilmişti. 

Erkeğin şikayette bulunduğu ve polise ifade verdiği belirtilmesine rağmen suçlanan kadının ifadesiyle ilgili bir tek cümle bile yoktu haberde. Muhabir, kadının görüşüne başvurup iddialarla ilgili yanıtını almaya gerek görmemişti."

Yazının devamı için tıklayın