Kadın cinayetleri raporu

Kadın cinayetleri raporu

5 Ocak 2021 Salı  |   Günlük

*Aralık ayında en az 25 kadın öldürüldü, bunlardan üçünün ölümü kayıtlara şüpheli olarak geçti. 

*Öldürülen kadınların 15 çocuğu vardı. 

*Kadınlar en çok eşleri veya birlikte oldukları kişiler tarafından öldürüldü. 11 kadın eşi tarafından,8 kadın eski eşleri veya birlikte oldukları kişiler tarafından,1 kadın arkadaşı,1 kadın ise oğlu tarafından öldürüldü. 4 kadının ise kim tarafından öldürüldüğü basına yansımadı.

*Kadınlar en çok kıskançlık, boşanmak istemeleri vb. bahanelerle çıkan tartışmalar sonucu öldürüldü. 20 kadın tartışmalar sonucu öldürüldü. 

*Öldürülen kadınlardan 5'i 20-30 yaşları aralığındaydı, 9'u 30-40 yaş, 4'ü 40-50 yaş aralığındaydı. 2 kadın 55 yaşlarında, 2 genç kadın ise öldürüldüğünde henüz 18 yaşındaydı. 3 kadının ise yaşları basına yansımadı. 

*Kadınlar en çok ateşli silahlarla öldürüldü. 13 kadın silahla vurularak, 5 kadın bıçaklanarak, 2 kadın boğularak,1 kadın başına aldığı darbeler sonucu,1 kadın ise boğazı kesilip, yakılarak öldürüldü. 3 kadının ölüm sebebi hala araştırılıyor. 

*Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü. 17 kadın evinde,2 kadın iş yerinde,3 kadın sokakta,1 kadın otelde,1 kadın ise arabasında öldürüldü.1 kadının ise nerede öldürüldüğü tespit edilemedi. 

*Kadınların ölüm haberleri Türkiye’nin çeşitli illerinden geldi. 2 kadın Bursa’da,3 kadın Konya’da,3 kadın Ankara’da,1 kadın Erzurum’da,2 kadın İzmir’de,1 kadın Muğla’da,1 kadın Mersin’de, 4 kadın İstanbul’da,1 kadın Manisa’da,2 kadın Antalya’da,1 Balıkkesir’de,1 kadın Malatya’da,1 kadın ise Gaziantep’te öldürüldü. 

*İstanbul Maltepe’de yaşayan öğretim görevlisi Dr. Aylin Sözer, eski erkek arkadaşı olduğu iddia edilen Kemal Delbe isimli erkek tarafından boğazı kesilerek ve yakılarak öldürüldü. 

*Ezurum’da cezaevinden 3 ay önce çıktığı belirtilen Raci. A., çocuklarını görmek için boşandığı eşi 5 çocuk annesi Gülçin Karabıyık’ın evine gitti. Aralarında çıkan tartışma üzerine Raci A. eski eşini ve kızları 24 yaşındaki Burçin ile 17 yaşındaki Cansu’yu yanında getirdiği silahla vurarak öldürdü. Gülçin Karabıyık’ın ölmeden bir gün önce karakolu arayıp eski eşinin kendisini öldüreceğini söylediği biliniyor. 

*Konya'da Muhammet K. (26), boşanma aşamasında olduğu Esma Nur K.'yı (23) sokak ortasında tabancayla ateş ederek öldürdü. Ardından kendi başına ateş eden zanlı hastaneye kaldırıldı. 

*Malatya’da Selda Taş, evli olduğu ve çok sayıda sabıka kaydı bulunduğu öğrenilen Mehmet Taş isimli erkek tarafından tabancayla başından vurularak öldürüldü. 

*Gaziantep’te yaşayan Vesile Dönmez, Uğur Dönmez tarafından pompalı tüfekle başından vurularak öldürüldü. 

Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı 

Aralık ayında 22 kadın şiddeti, 20 çocuk istismarı haberi basına yansıdı. 

*Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çocuğa yönelik istismar suçundan 12 bin 942 hükümlü ve 2 bin 550 tutuklunun olduğunu açıkladı. 

*2015’in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde imzalanan elektronik kelepçe protokolünün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun "Güvenlik Acil Durum Merkezi'mizde elektronik kelepçenin tüm teknolojik altyapısı tamamlandı. Ocak 2021'de yerli ve milli elektronik kelepçe hizmete girmiş olacak" sözleriyle 5 yıl sonunda uygulanmaya başlanacağı açıklandı. 

*Antalya’da tarım işçisi 60 yaşındaki Altın Erdoğan 15 kişilik araca 30 kişinin maskesiz bindirilmesine tepki gösterince işverenlerin azmettirmesiyle işçiler tarafından darp edildi, görme yetisini kaybetti. 

*Necla Kenar, İstanbul Küçükçekmece'de birlikte yaşadığı Ümit Masat tarafından 7 yerinden bıçaklandı. 2 çocuk annesi Necla Kenar, Masat'ın hala tutuksuz yargılanıp cezasız kalmasına isyan etti. 

* Aksaray'da simit kafe işleten Canan Ata, iş yerinin önünü temizlerken kimliği belirsiz kapüşonlu 2 kişi tarafından darp edildi. Yaralanan ve 1 ay iş göremezlik raporu alan Canan Ata, saldırganlardan şikayetçi oldu. 

* 10 yaşındaki oğlunun yıllardır öz babasının istismarına maruz kaldığını ve buna rağmen babasının hakim olması sebebiyle mahkemenin çocuğun velayetini babaya verdiğini iddia eden anne A.Z., “Elimde altı istismar raporu var. Adam hakim, arkası güçlü” dedi. 

* İstanbul’da pandemi döneminde saçlarını kestirmek için açık gördüğü bir kuaföre giden 15 yaşındaki erkek çocuğu berber tarafından tacize maruz kaldı. Krem sürme bahanesiyle taciz edildiğini fark eden küçük çocuk, durumu ailesine anlatınca şahıs hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 

*“Devletin kontrol mekanizmalarında olalım” sözleriyle sosyal medyanın gündemine oturan Fatih Nurullah takma adlı sözde tarikat lideri Eyüp Fatih Şağban (58), bir müridinin 12 yaşındaki kızını istismar ettiği iddiasıyla tutuklandı. Sakarya’da müridinin 12 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan Eyüp Fatih Şağban, ifadesinde iddiaları doğruladı: “Bir yanlış yaptık ama büyütülecek bir şey yok.” dedi.

(İleri Kadınlar Derneği açıklaması)